1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alona [7]
3 years ago
7

What is 3 groups of 6

Mathematics
1 answer:
Kruka [31]3 years ago
3 0
3 x 6 = 18


So your answer is 18
You might be interested in
I need help. Plz! 50 points.
Mrrafil [7]
A. write the question that represents the food supply then write the equation that represents the park attendance
4 0
3 years ago
For the function f(x)=3/4x-5 what is f(16)?
GuDViN [60]
\displaystyle{ f(x)= \frac{3}{4x} -5 } \\\\ f(16)=? \\\\ --------- \\ \\f(16)= \frac{3}{4 \cdot16} -5 = \\ \\  \frac{3}{64} -5^{(64} = \\ \\  \frac{3}{64} - \frac{320}{64}=  -\frac{317}{64} =-4.95
7 0
3 years ago
Iap/mmkj/aoe pls come​
Umnica [9.8K]

Answer:

cap

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
NEED HELP i saw someone here but the answer was incorrect (be sure your answer in money form)
emmasim [6.3K]
Do you want to find the unit price? Because if you do, one tub of frosting would cost $0.83 (83 cents). It’s rounded btw because the answer is 0.83333 but i think you have to round it.
8 0
2 years ago
Ms. Ashley planned to stay at a hotel that charges $88 per night for a room and $20 per night in fees and taxes. She used this e
Fudgin [204]

Step-by-step explanation:

Since 88 is for one night and 20 per night in fees and taxes.

Step 1 : Calculate for $88

\frac{88n}{88}  \\make N the subject of formula

n =  \frac{88}{88}  \\

N= 1

Step 2: Calculate for $20

\frac{20n}{20}  \\

make N the subject of formula

n =  \frac{20}{20}

N = 1

3 0
2 years ago
Other questions:
  • If lines p and q are perpendicular and the slope of line p is 2 what is th slope of line q
    14·1 answer
  • Pre algebra help ( will give brainliest ) sorry if it's hard to see
    13·1 answer
  • A summer camp is organizing a hike and needs to buy granola bars for the campers. The granola bars come in small boxes and large
    8·1 answer
  • If snow accumulates at a rate of 2 inches every 3 hours, how many hours will it take to accumulate 2 feet of snow?​
    12·2 answers
  • Please help asap..................................
    7·1 answer
  • ► 00:00
    8·1 answer
  • Help me pls. not links pls
    12·1 answer
  • M+x=n- p , for x<br> A) X=-p+n+m<br> B) x=-m+n-p<br> C) x=m- n + p<br> D) x=-m-n+p
    11·1 answer
  • Two sublings are 55 years combined and one sibling is 9 years younger how od is the younger sibing
    5·2 answers
  • Last year Andrea's annual salary was A dollars and she was paid biweekly. This year she received a
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!