Answer:
A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc. 1 minute=60 seconds1 hour=60 minutes (or) 3600 seconds1 day=24 hours (or) 1440 minutes.
Step-by-step explanation:
The answer is B. Line.
That is because a point is just a dot and lane is represented by a rectangle or a parallelogram.
Hope this helps :)
Answer:
-3 for the integer and she has to climb 3 miles back up to her starting point.
Step-by-step explanation:
Y = -5/4x - 3
Step By Step Explanation
2 = -5/4(-4) + b
2 = 5 + b
-5 -5
-3 = b
This method is called cluster sampling. I hope it will work.