1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara [203]
3 years ago
9

A 5-pound bag of sugar costs $2.50. What is the price of 1 pound? A) $2.50 B) $1.50 C) $1.00 D) $0.50

Mathematics
1 answer:
34kurt3 years ago
7 0

its D cause 0.50 x 5 = 2.50


You might be interested in
At a restaurant, your food bill was $80$80, and you left a tip of $16$16. what percentage of the food bill did you leave for the
Leona [35]
First, we divide the amount of tip which is $16 by the amount that is used to pay the food bill which is $80. Then, multiply the quotient by 100%. Mathematically,
                                        ($16 / $80) x 100% = 20%
Thus, you left 20% of the food bill for the tip. 
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
HELP ME ASAP PLEASE!!
ser-zykov [4K]

Answer:

oh b this is a hard question

Step-by-step explanation:

i will answer it gimme a few mins to learn this things


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the equation of the line in slope intercept form that has the given slope and the y-intercept
Ainat [17]

4). y = 2x - 6

5). y = -1x + 3

6). y = -1/3x - 1

6 0
3 years ago
What 3.405 ounces in expanded form
Y_Kistochka [10]
What you’re doing is breaking it down into its parts and writing it into an equation that way long hand.

3 + .4 + .00 + .005
7 0
3 years ago
Please help meeeee please please c
bazaltina [42]

Answer:

the item would cost $9000

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 10 POINTS + BRAINLIEST ANSWER!!!
    9·1 answer
  • How do I do it like how do I get started
    15·1 answer
  • Her coins have a total value of $9.50. She has a total of 50 coins. Write systems of equations can be used to find the number of
    10·1 answer
  • Please help i have no clue what to do
    11·1 answer
  • The triangles on the grid below represent a translation.
    15·2 answers
  • Half of the sum of two and a number multiplied by itself three times
    10·1 answer
  • John is trying to convert an area from meters squared to millimeters squared. He multiplied the area he had by 1,000 and got the
    15·2 answers
  • Tanner scored 12 more points than Jason in a basketball game. If p represents the number of points that Tanner scored?​
    7·2 answers
  • A cupboard is 1.5 m wide,30cm deep and 120 cm high. Find its volume in m3
    7·2 answers
  • Pleaseeeeee helpppppp
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!