Barney appears to be very impressed by the candidate's non-verbal communication skills.
Answer:
0.67
Explanation:
Opportunity cost is the cost of the next best option forgone when one alternative is chosen over other alternatives.
If the family buys one can of soup, the opportunity cost is the frozen food forgone.
Opportunity cost of one can of soup = 60 / 90 = 0.67
I hope my answer helps you
I think Campbell should face the competition by just focusing only on their business. They should focus on how to provide a better quality soup business to their customers. They should make their customers feel very satisfied and happy. They should face the competitors by providing the customers good quality soup and also at a less price than that of the competitors.
This will help in attracting many customers and the customers will feel very happy coming to such a business where they get these benefits.
Thus, the best way to face any competition is to make yourself better enough in comparison to other competitors so that the soup business doesn't have to do anything to attract customers. Customers should come by their own willingness.
This will surely help Campbell to remain at the top of the business and earn more and more and achieve its goals and objectives.
Learn more about the soup business at
brainly.com/question/17130040
#SPJ4
Answer:
Rational is based on the logical preference. Being irrational does not means that the choice is made based on monetary preference. It is more logical than monetary.
Explanation:
The two friends took same courses in college but after the completion of college degree one decides to go for MBA and other pursues PhD in English. The expected earnings of MBA are higher than PhD but one of friend who chooses the PhD has not considered the logical decision making based on money. He might have chose the PhD because he is more interested in becoming a professor rather than a business professional.