Answer=360
60%=.6
600*.6=360
_______________________________________________
another way to solve the question
60 x
____=_____
100 600
cross multiply
100x=36000
divide both sides by 100
x=360
Fresh Side : 4.41 / 7 = 0.63 per bagel
Value Mart : 3.60 / 5 = 0.72 per bagel
Fresh Side bagels are a better buy being that each bagel cost 0.63 compared to the bagels at Value Mart, which cost 0.72 per bagel.
8.4 x 10^12 / 4.2 x 10^6 = 2 x 10^6