We have been given that bought a pound of confetti for $12. We are asked to find price per ounce of confetti.
We know that 1 pound equals 16 ounces. To find cost of per ounce confetti, we will divide total cost by 16 as:



Therefore, the cost of per ounce confetti is $0.75
Answer:
N is less than 2, (C)
Step-by-step explanation:
Divide both sides by -6, and since two negatives make a positive, you get n is less then 2.
(9,13) would be another point that the line passes through.
Answer:
60km/h
Step-by-step explanation:
90 ÷ 1.5
= 60
60 km/h
Division is basically
x divided by y=x/y so
18 divided by 2/3=

we want the bottom number to be =1 so we multiply 2/3 by 3/2 to make it 1 (or 6/6=1), but we have to multiply the top number by 3/2 also so that we don't change the fraction and make our work useless so

the answe ris 27