1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RoseWind [281]
3 years ago
14

What is the equation of the circle with center (-6,7) that passes through the point (4,-2). A. (x+6)^2+(y-7)^2=181 B. (x-6)^2+(y

+7)^2=181 C. (x+6)^2+(y-7)^2=9 D. (x-6)^2+(y+7)^2=9
Mathematics
1 answer:
pychu [463]3 years ago
3 0
The equation of a cricle passing through (h,h) and with radius r is
(x-h)^2+(y-k)^2=r^2
so

cente ris (-6,7) and passing through (4,-2)
(x-(-6))^2+(y-7)^2=r^2
(x+6)^2+(y-7)^2=r^2
subsitute (4,-2) to find r^2

(4+6)^2+(-2-7)^2=r^2
(10)^2+(-9)^2=r^2
100+81=r^2
181=r^2

so it is

(x+6)^2+(y-7)^2=181
A is the answer
You might be interested in
I need help with number 1 please
Bond [772]
306 / 3.6 = 85 gallons per minute

5,200 = 85x
x = <span>61.1764705882

hope this helps</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s the value of x
Vladimir [108]

Answer:

C. x=42

Step-by-step explanation:

16 + 3x + y = 180

126 + 16 + y = 180

y = 38

16 + 3x + 38 = 180

54 + 3x = 180

3x = 126

x=42

3 0
3 years ago
In 1626, the Dutch bought Manhattan Island, now part of New York City, for $24 worth of merchandise. Suppose that, instead, $24
Radda [10]
2008 - 1626 -= 382

24 x (1.305)^382

= 12,229,955,10

Hope this helps
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help ASAP!! Thank you in advance!
valkas [14]

Answer:

9.the second one

10.the first one

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
what is the total cost of a pair of shoes for 78.95 in two sweaters at 36.99 each with a 7% sales tax
Llana [10]

Hello!

The Question asked is simpler then you may expect! All you need to do is multiply the two numbers by 1.07 to find the answer which is,

$84.48 <em>and </em>$39.58

if the question is asking for them to be combined it would be $124.06.

<h3>Hope this helps!</h3>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In 8 months, 55.6 gallons were used. Find the unit rate.
    12·2 answers
  • Maria bought seven boxes. A week later half of all her boxes were destroyed in a fire. There are now only 22 boxes left. With ho
    13·1 answer
  • in circle c shown below a tangent has been drawn at point A. if measure angle CBA = 28, then explain why the measure of angle DA
    13·1 answer
  • If y varies directly with x, the constant of variation is . The equation representing this relationship is . What is the value o
    10·1 answer
  • A family charges a trip to the zoo on a credit card. The simple interest rate is 12%. The charges are paid after 3 months. What
    11·1 answer
  • The length of a right triangle is 32 cm in the height is 10 cm what is the area of the triangle
    6·1 answer
  • The actual distance between the two houses is 44.1ft. The contractor measures the distance as 46ft. Find the relative error of t
    14·1 answer
  • Given that 3x-6y=11 find y when x=-4 give your awnser as an improper fraction
    6·2 answers
  • Please help!! Will appreciate. If you don’t know/ unsure don’t answer please
    5·2 answers
  • 7. What is the surface area of the triangular prism shown?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!