1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alja [10]
3 years ago
6

There are 25 green marbles in a jar. The total number of red marbles and green marbles equals the number of blue marbles. For ev

ery 5 green marbles, there are 6 yellow marbles. For every 1 red marble, there are 2 yellow marbles. How many of each color are there?
i already know that green is 25
but i need blue, yellow and red
Mathematics
2 answers:
blondinia [14]3 years ago
6 0

Answer: Green Marbles: 25

Yellow Marbles: 30

Red Marbles: 15

Blue Marbles: 40

Step-by-step explanation:

We know that there are 25 marbles.

We also know that there are 5 green marbles to 6 yellow marbles.

Do this:

5/6 = 25/y

5 y/6 = 25 y/y

5 y = 6 * 25

5 y = 150

y = 30

So, there are 30 yellow marbles.

If there is 1 red marble for every 2 yellow marbles, then there must be 15 red marbles.

Lastly, if the total number of red marbles and green marbles is equal to the number of blue marbles, the number of blue marbles is 15 + 25 = 40

There is 25 green marbles, 30 yellow marbles, 15 red marbles, and 40 blue marbles.

I hope this helps you! :)

Anuta_ua [19.1K]3 years ago
5 0

Answer:

Green = 25 Yellow = 30 Red = 15 Blue = 40

If there are 25 there should be five groups so there are 5 groups and 6 yellow for each so 6 x 5 = 30 so 30 yellow

if there are 30 yellow and 1 read marble for each 2 there are 15 bcuz 30 divided by 2 = 15

now if you add the red and green you get 40.

Hopefully thats right!

You might be interested in
You had $21 to spend on three pens .After buying them you had $12 how much did each pen cost
Black_prince [1.1K]
I thinks it’s 3 because 21-12=9 so you spent 9 dollars 9/3=3
7 0
3 years ago
Use these similar triangles on the coordinate plane to determine the equation of a straight line with a slope of 5/3 that passes
Zina [86]

Answer:

y=5/3x

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
.<br> The angle measures of a triangle are shown in the diagram.<br> What is the value of x?
vodka [1.7K]

Answer:

ok the second one the answer is 66

Step-by-step explanation:

  • we get that <em><u>x</u></em><em><u>=</u></em><em><u>1</u></em><em><u>8</u></em><em><u>0</u></em><em><u>/</u></em><em><u>4</u></em><em><u>8</u></em><em><u>/</u></em><em><u>2</u></em><em><u>=</u></em><em><u>6</u></em><em><u>6</u></em><em><u> </u></em><em><u>hope</u></em><em><u> </u></em><em><u>this</u></em><em><u> </u></em><em><u>helps</u></em><em><u> </u></em><em><u>I</u></em><em><u> </u></em><em><u>wanted</u></em><em><u> </u></em><em><u>to</u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u>help</u></em><em><u> </u></em><em><u>you</u></em><em><u> </u></em><em><u>just</u></em><em><u> </u></em><em><u>for</u></em><em><u> </u></em><em><u>a</u></em><em><u> </u></em><em><u>thx</u></em><em><u> </u></em>
6 0
3 years ago
Please help im stressing :((((<br> (what is Danielle mistake in this problem )
statuscvo [17]

Answer:

Daniel's Mistake was that she didnt add all the sides

Step-by-step explanation:

She only added the right side of the triangle, and the right and bottom sides of the square. She is missing the left of the triangle, which is another 6x-4, and the left side of the square, which is 12x +3.

Using these sides the answer should look like this,

set up your problem

1) (6x-4)*2 + (12x+3)*2 + (14x+13)

multiply your 2's in

2) (12x-8) + (24x+6) + (14x+13)

simplify

3) 50x + 11 is your answer

7 0
2 years ago
Jeremy sprinted for 123 seconds and rested. Then he sprinted for 157 seconds, rested, and sprinted again for 195 seconds. Estima
Paraphin [41]
480 aproxmately if you round the numbers then add them up
5 0
2 years ago
Other questions:
  • A rectangular football field is 64 meters wide and 100 meters long. A player runs from one corner of the firmed in a diagonal li
    7·2 answers
  • 3. Find the product of 25x^2y and -6x²y3
    14·1 answer
  • If someone rented a bike that cost $20 + $7 per hour and they paid $76, then how much hours did they rent the bike for?
    8·2 answers
  • 12(6-2)-1.5<br><br>4(125÷5)-3+6
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH THIS PLEASEE
    14·2 answers
  • 600 in.=_ft. thanks guys!!!
    8·2 answers
  • vinnie hacker shouldn't have followers at all and he doesn't appreciate what his followers do for him if it weren't for us he wo
    13·2 answers
  • A school store buys pencils in bulk and sells them to students for a small profit. The school pays $2.00 for 100 pencils and sel
    11·2 answers
  • HELP ASPA PLEASE I will give brainliest
    8·1 answer
  • I need help on this please​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!