1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fynjy0 [20]
2 years ago
11

I need help ASAP middle school work.

Mathematics
1 answer:
Arturiano [62]2 years ago
5 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

For 11  1/2 gallons, he paid $36.80.

We need to find the cost per gallon.

First, converting 11  1/2 gallons to decimal, it is:

1/2 = 0.5

So, 11  1/2  is  11.5 gallons

So, Cost Per Gallon (last week) = \frac{36.80}{11.5}=3.2

There is 5% increase on this $3.20 per gallon. We find 5% of 3.2 and add it to 3.2 to find this week's cost per gallon.

<em>5% = 5/100 = 0.05</em>

<em>0.05 * 3.20 = 0.16</em>

<em>So,</em>

<em>3.20 + 0.16  = $3.36 per gallon</em>

<em />

Cost Per Gallon (this week) = $3.36

To buy 9  1/4 gallons it would take:

3.36*9.25=31.08

<u>Note:</u>  1/4 = 0.25, so 9  1/4 = 9.25

It would cost $31.08  to buy  9.25 gallons this week

Correct answer is B

You might be interested in
Help Please..
statuscvo [17]

She should have to pay $380.25 in interest for the jet ski.

6 0
3 years ago
Simplify the equation <br><br> (-0.75x - 3) -(3.5x +8.4 )
sveta [45]
-2.77x - 11.4. Is the answer to your question
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I'VE ASKED THIS 4 TIMES ALREADY. DOUBLE POINTS PLEASE HELP!!!
astraxan [27]

Answer:

y=-3x-14

Step-by-step explanation:

y=mx +c

m= 1/3

perp m= -3

goes through point (6,-4)

sub numbers

7 0
2 years ago
PLZ HELP ASAP<br><br>The scale factor of ____ was applied to the first triangle
pashok25 [27]

The scale factor of 4 was applied to the first triangle. 6 was divided by 4 to get 1.5

5 0
3 years ago
How much of a spice that is 30% salt should be added to 175 ounces of a spice that is 65% salt in order to make a spice that is
klasskru [66]
\bf \begin{array}{lccclll}&#10;&amount&concentration&&#10;\begin{array}{llll}&#10;concentrated\\&#10;amount&#10;\end{array}\\&#10;&-----&-------&-------\\&#10;\textit{30\% spice}&x&0.30&0.30x\\&#10;\textit{65\% spice}&175&0.65&(175)(0.65)\\&#10;-----&-----&-------&-------\\&#10;mixture&x+175&0.50&(x+175)(0.50)&#10;\end{array}

so.. as you can see, we use the decimal notation for the percentages... 65% is just 65/100 and 50% is just 50/100 and so on

so.. whatever the salted amounts are, we know they'll add up to (x+175)(0.50)

thus  (0.30x) + (175)(0.65) = (x+175)(0.50)

solve for "x"
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • PLZZZZZ HELP 20PTS!!!!
    15·2 answers
  • PLEASE HELP ME
    5·2 answers
  • Which real-world story is represented by the addition problem (–2) + (–3) = –5?
    9·1 answer
  • Least to greatest. 5 1/2,5 1/4,5 2/3,5 3/8. Please help
    14·2 answers
  • Write an addition expression to describe the situation. Then find the sum and explain its meaning.
    8·2 answers
  • What is 3x-15+6x+2=45​
    14·2 answers
  • Can someone please help me???
    13·2 answers
  • Please answer the question below, answers would be appreciated. And brainliest will be given out.
    13·1 answer
  • GEOMETRY HELP PLEASE!! WILL MARK BRAINLEIST!<br> 6
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!