Answer:
(d) 428,820,000 pounds of garbage
Step-by-step explanation:
Your calculator or spreadsheet can give you the product of two numbers expressed in scientific notation.
(1.643×10^3 lb/resident) × (2.61×10^5 residents) = 4.28823×10^(3+5) lb
≈ 428.82×10^6 lb
= 428,820,000 lb . . . of garbage
Given statement is "You download 12 new songs to your MP3 player. then you delete 5 old songs."
We have to write each amount as an integer.
Download 12 new songs means you are adding number to your MP3 player so we will use + sign for 12
So the amount in integer form will be +12
Ddelete 5 old songs means you are subtracting number from your MP3 player so we will use - sign for 5
So the amount in integer form will be -5
combining both expressions we can write final statement as:
+12-5
Which can be simplified to +7.
Answer:
150 sheets is the better buy.
Step-by-step explanation:
Cost of each sheet when buying 100 = $2.50 / 100 = $0.0250'
If you buy 150 cost per sheet = $3.50 / 150 = $0.0233.....
So buying 150 sheets is the better buy.
Answer:

The dimension of the garden is 52.5ft by 43.5ft
Step-by-step explanation:
Given
The shape above
Required
Determine PQ
Determine dimension of the garden
Calculating Length PQ
Represent the length of the inner rectangle as L
Represent the width of the inner rectangle as W


The distance between the inner rectangle and the outer triangle is 4ft
This implies that;

Substitute
for 


Also;

Substitute
for 

Calculating The Dimension of The Garden
First, we need to determine the Area of the inner rectangle

Recall that
and 
So;

For the bigger rectangle

Recall that
and 
So;

Given that the Area of the walkway is 
This implies that

Substitute
and 

Open All Brackets


Collect Like Terms


Divide both sides by 8



Since the dimensions of the garden is
and 
<em>Substitute 43.5 for x in both cases</em>


<em>Hence, the dimension of the garden is 52.5ft by 43.5ft</em>