1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vsevolod [243]
3 years ago
8

A truck can be rented from Company A for ​$100 a day plus ​$0.70 per mile. Company B charges ​$70 a day plus ​$0.90 per mile to

rent the same truck. Find the number of miles in a day at which the rental costs for Company A and Company B are the same.
Mathematics
1 answer:
BaLLatris [955]3 years ago
5 0

Answer:

The cost of renting will be the same for 150 miles.

Step-by-step explanation:

Let n the number of miles and C be the cost. We can represent the cost equations for each companies:

A: C = 100 + 0.7n

B: C = 70 + 0.9n

They want to know when the cost will be the same, so we can set the above 2 equations equal to each other and solve for n:

100 + 0.7n = 70 + 0.9n

0.2n = 30

n = 150

You might be interested in
a group of friends went to lunch. the bill, before sales tax and tip, was $37.50. a sales tax of 8% was added. the group then ti
valentina_108 [34]
First, there was $37.50.
Then, there was a tax of 8%.
Then, there was a tip of 18%.
Since the tip is after the tax, it's not going to affect it, and we can essentially ignore it.

The real question here is just <em>what is 8% of $37.50?</em>

To find the percent of something, first you need to put the percent as a decimal.

8% in decimal form is 0.08 (If you think about it literally, they're both 8 hundredths)

Finally, just multiply the percent in decimal form by the number.

37.50 dollars × 0.08 = 3 dollars.<em />
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I REALLY NEED HELP I FORGOT HOW TO DO THIS :(
Elena-2011 [213]

Answer:

117.8

Step-by-step explanation:

i used heron's formula

√s(s-a)(s-b)(s-c)

s= (20+16+33)/2 = 34.5

√34.5(34.5-20)(34.5-16)(34.5-33)

= 117.8

3 0
3 years ago
The graph shows the relationship between the number of pizzas in the number of people the pizzas will feed at a party. How many
Studentka2010 [4]
One pizza serves four people so, you will need 10 pizzas for 40 people so that make the answer (A.)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this question
Norma-Jean [14]

d. every twentieth name on a roster of all students at school

8 0
3 years ago
Round 3 487 to the nearest thousands place.​
babymother [125]

Answer:

3,000

Step-by-step explanation:

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the equation for the line through points (2,0) and (8,4) use y=Mx+b
    5·1 answer
  • What is the center of the circle shown below
    12·2 answers
  • If a particular plant root grows 1.5 inches per month. How many centimeters is the plant root growing per month?
    10·1 answer
  • The scale of a map is 7ft = 14.4 mi<br><br> map: ________ ft<br> actual: 24.6 mi
    14·2 answers
  • A 9-pack of plastic cups costs $7.83. What is the unit price?
    10·1 answer
  • HELP WILL MARK BRAINLYESt
    7·1 answer
  • Last June the total number of people who attended a baseball team's games was 120,000. This number increased by 13% in July. The
    7·1 answer
  • I need help with this math problem please.
    15·1 answer
  • Can someone explain this to me
    12·1 answer
  • Did I do this right? Please tell me if I made any mistakes
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!