1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mart [117]
3 years ago
15

Find the area for each figure to the nearest tenth

Mathematics
1 answer:
ivann1987 [24]3 years ago
8 0
10. 105 in
11.50 m
Explanation:
You might be interested in
Ujalakhan help! (x+2)(y-1) Simplify.
Gekata [30.6K]

Answer:

We can use the distributive property.

(x + 2)(y - 1)

= x(y) - x(1) + 2(y) - 2(1)

= xy - x + 2y - 2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the values of x and y?
Helga [31]
I believe x is 104 but I don’t know about y
6 0
3 years ago
Write a proportion that can be used to find the cost of 10 notebooks if 3 notebooks cost $1.98.
Mariulka [41]
The solution to the problem is as follows:


For 3 notebooks you pay $1.98 so the ratio is 1:0.66.
For 10 notebooks, then we could scale the ratio and it will become 10:6.60. So they will cost you $6.60.


I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
4 0
3 years ago
Bonus solve the equation aݔ ଶ + 7x – 4 = 0 for x by using the quadratic formula.
victus00 [196]
   x²  +   7x   -    4    = 0
a = 1,  b = 7, c = -4

x = [-b +/- √(b² - 4ac)]/2a
   = [-7 +/- √(49 + 4)]/2
   = (-7 +/- √53)/2

3 0
3 years ago
16.24 - 14 =
koban [17]

Answer:

2.24

Step-by-step explanation:

16.24-14=2.24.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Need help + Fast! I suck at math
    15·1 answer
  • Use an inequality symbol (<, >, =, ≤) to compare −3 + 7 _____ −10 − 2
    6·1 answer
  • If Julie needs 3 1/4 cups of oatmeal, how many 1/4 cups oatmeal will shw use?
    14·2 answers
  • Determine the number of free throws Chase made and the number of two point shots he made​
    10·2 answers
  • The population of Corpus Christi Texas is 305,215 the population of Laredo Texas is 236,091 how many more people live in Corpus
    12·1 answer
  • The fair market rental rate for Fort Wayne was $611 in 2011 and $567 in 2005. Find the unit rate of change for rent in Fort Wayn
    7·1 answer
  • A past study claims that adults in America spend an average of 17 hours a week on leisure activities. A researcher wanted to tes
    8·1 answer
  • To control the traffic during Ramadan month, a Police Sergeant is assigned to control the traffic
    12·1 answer
  • All angles are congruent to ∠3 except:<br> ∠8<br> ∠2<br> ∠6<br> ∠7
    14·2 answers
  • What does impeach mean?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!