1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
steposvetlana [31]
3 years ago
10

1 point

Mathematics
1 answer:
Anton [14]3 years ago
8 0

Answer:

  C.  350 miles

Step-by-step explanation:

Daphne wants to drive 3/4 of the distance in the first 2 days. So, her mileage per day should be about (3/4)/2 = 3/8 of the total mileage:

  (3/8)(932.4 mi) = 349.65 mi ≈ 350 mi

She should drive about 350 miles on each of the first 2 days.

You might be interested in
What is the answer to this equation
GuDViN [60]
(-72×-11) / (-7x-48) =

792 / 336 = 2.36

or the fraction in simplest terms is 33 / 14
5 0
2 years ago
90 miles on 5 gallons of gas?
fiasKO [112]

Answer:

18 miles per gallon

90/5=18

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Assume that Brad makes an initial investment of $2,000. Use your formula to find the final balance of the savings account after
svetlana [45]

Answer:

The formula is 2000 x (1 + Rate/100)^15

5 0
3 years ago
Math halp please. Ty
77julia77 [94]
The 1st one is the right answer
4 0
3 years ago
08 Match the following
nataly862011 [7]
English. ???????????
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate the determinant for the following matrix: Please help !!!
    7·1 answer
  • Write the verbal sentence as an equation or an inequality: The sum of three and x is ten i really need help plzz help
    11·2 answers
  • Bill has $270.61 in his account before making any transactions. Over the course of a week, Bill makes the following transactions
    6·2 answers
  • According to the diagram below, which similarity statements are true?<br>Check all that apply<br>​
    7·1 answer
  • Remmi wrote the equation of the line y=1/3(x+2).He solved for x and got x= 3y-2. Which of the following is an equivalent equatio
    15·2 answers
  • Which of these equations are linear functions that go
    12·1 answer
  • F f(x) = 3(x + 4), find f(2).
    15·1 answer
  • A pie costs $12.55. If it has a diameter of 12 inches what is the cost per square inch of the pie.
    6·1 answer
  • Please help me this is due in 10 minutes i’ll give brainlyist
    7·1 answer
  • Saqui buys streamers for \$0.09$0.09dollar sign, 0, point, 09 per meter.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!