1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miss Akunina [59]
3 years ago
5

Money to pay current expenses for a municipal revenue bond would normally be placed in which of the following funds? (A) Conting

ency fund (B) Surplus fund (C) Maintenance fund (D) Sinking fund
Business
1 answer:
Zanzabum3 years ago
8 0

Answer:

D) Sinking fund

Explanation:

A sinking fund is an account established to be used in the settling of debts. The corporate or institution that creates a sinking fund deposits money regularly as a way of saving it for future debt payments. A sinking fund, is in away a savings account that accumulates funds for repaying large and future debts.

Municipal authorities use sinking funds to pay their bond expenses when they mature. The municipal contributes funds in the years leading to the bond's maturity. Sinking funds gives confidence to investors that the municipal will not default on its payments.

You might be interested in
If you can invest $1,000 today and it will grow to be worth $1,350 over the next 6 years, what is the compound annual return you
Roman55 [17]

Answer:

5.13%

Explanation:

Given:

Worth of investment today (PV) = $1,000

Investment worth after 6 years (FV) = $1,350

Time period of investment (nper) = 6 Years

It is required to compute annual return (RATE). This can be computed using spreadsheet function =RATE(nper,-PV,FV).

Substituting the values, we get =RATE(6,-1000,1350)

                                                      = 5.13%

Present value is negative as it is a cash outflow.

Therefore, annual return is computes as 5.13%.

3 0
3 years ago
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
In a process operation, each process has a separate department which will accumulate costs for each of the following: Multiple s
Keith_Richards [23]

Answer:

overhead

direct labor

direct materials

Explanation:

Process operations can be regarded as process manufacturing it can be explained as mass production method that is been followed when producing products following a continuous flow.

It can be regarded conveyer belt system which brings about production of identical as well as standardized item with fast rate as regards the speed. It should be noted that In a process operation, each process has a separate department which will accumulate costs for ;

✓overhead ( ongoing costs that is gotten in operation of a business)

✓direct labor

✓direct materials

6 0
3 years ago
A country recently experienced a drop in consumer purchases and a rise in business inventories of durable goods. Wages grew slow
brilliants [131]

Answer:

A recession

Explanation:

A recession is a period of slow or negative economic growth that lasts several months. In a recession, there is a general decline in productivity in the economy. In other words, the GDP growth rate drops too low or turns negatives.

Due to low productivity, unemployment rate rises as the industries and services sectors lay-off workers instead of creating job opportunities.  There is reduced consumer confidence leading to low retail sales and a decline in prices.

Negative growth implies reduced levels of investment in the economy. Businesses experience low profits, and hence, stock prices fall.  Economist considers recessions a part of a normal business cycle.

8 0
3 years ago
When a business is more successful than its rivals at attracting customers and handling competition, it is said to have a(n) ___
densk [106]

Answer:

d. Marketing

Explanation:

Marketing advantage is the edge a company has at attracting customers by having superior products, lower prices, innovative distribution, and effective promotion.

When businesses improve their marketing process it results in a strong brand, more loyalty, and resultant competitive advantage in the market.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Patton has acquired several other companies. Assume that Patton purchased Kate for $ 9 comma 000 comma 000 cash. The book value
    14·1 answer
  • Chapter 2 Discussion
    8·1 answer
  • In the market for a particular pair of shoes, jena is willing to pay $75 for a pair, while jane is willing to pay $85 for a pair
    14·1 answer
  • How will the Senator's plan spur economic growth? A) The business community will support the plan. B) Using tax breaks will allo
    6·2 answers
  • Describe the advantage of increased global trade and competition on the u.S. Economy
    6·1 answer
  • Blenman Corporation, based in the United States, arranged a 2-year , $1,000,000 loan to fund a project in Mexico. The loan is de
    10·1 answer
  • In the bond market, the bond demanders are the ________ and the bond suppliers are the ________.
    9·1 answer
  • According to arnold and bowie, are mnes responsible for the practices of their subcontractors and suppliers?
    12·1 answer
  • When we put a price tag on goods and services, we are using money as a Group of answer choices store of value. barter token. mea
    15·1 answer
  • An accrediting agency’s published rules, which serve as the basis for comparative assessment during the review or survey process
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!