1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bagirrra123 [75]
3 years ago
9

The journal entry to record the sale of treasury stock might include all of the following except for:

Business
1 answer:
Ghella [55]3 years ago
4 0

Answer:

b. a debit to Paid-In Capital from Sale of Treasury Stock.

Explanation:

Treasury stock is the stock of equity purchased by the company itself, from open market. Basically it has a debit balance. And it is shown as a negative value from common equity in the balance sheet.

Now when there is sale of such treasury stock, this treasury stock will be credited, also in next entry common stock will be credited as it will increase automatically therefore in no circumstances Paid in capital will be debited from sale of treasury Stock.

Final Answer

b. a debit to Paid-In Capital from Sale of Treasury Stock.

You might be interested in
Kallie Smith, owner of Flower Hour, operates a local chain of floral shops. Each shop has its own delivery van. Instead of charg
user100 [1]

Answer:

Use the high-low method to determine Flower Hour's cost equation for van operating costs.

  • total cost = $1,355 + ($0.25 x total miles)

Use your results to predict van operating costs at a volume of 15,000 miles.

  • total cost (15,000 miles) = $1,355 + ($0.25 x 15,000) = $5,105

Explanation:

Month                 Miles driven           Van Operating Costs

January                    15,800                        $5,460

February                  <u>17,300</u>                         <u>$5,680</u>

March                       14,600                        $4,940

April                         16,000                         $5,310

May                           17,100                        $5,830

June                         15,400                        $5,420

July                           <u>14,100</u>                        <u>$4,880</u>

high cost - low cost = $5,680 - $4,880 = $800

high cost - low cost = 17,300 - 14,100 = 3,200 miles

variable cost per mile = $800 / 3,200 miles = $0.25 per mile

total variable cost when driving 14,100 miles = 14,100 miles x $0.25 per mile = $3,525

total fixed cost = $4,880 - $3,525 = $1,355

total cost = $1,355 + ($0.25 x total miles)

total cost (15,000 miles) = $1,355 + ($0.25 x 15,000) = $5,105

5 0
3 years ago
Who do you like better?? BTS or BlackPink???
Snowcat [4.5K]

Answer:

bts, you? (:

Explanation:

3 0
3 years ago
Departmental Overhead Rates Lansing, Inc., provided the following data for its two producing departments:
QveST [7]

Answer and Explanation:

The computation is shown below:

1. Overhead rates

For Molding Deptt

= Total Estimated overhead ÷ Total Machine hours

= $400,000 ÷ 5,000

= $80 per machine hour

For Polishing Deptt

= Total Estimated overhead ÷ Total Labor hours

= $80,000 ÷ 20,000

= $4 per machine hour

2. Overheads assigned to Form A is

= (80 × 3500) + (4 × 5000)

= $300,000

Overheads assigned to Form B is

= (80 × 1500) + (4 × 15000)

= $180,000

Now

Overhead cost per unit

Form A = $300,000 ÷ 30,000 = $10 per unit

Form B = $180,000 ÷ 50,000 = $3.6 per unit

4 0
3 years ago
A company has determined that changes in price will not dramatically impact the number of sales they are able to make. What shou
tester [92]

Answer:

Sell at a somewhat higher price since customers will still purchase even at a higher price ( D )

Explanation:

The type of goods and services that changes in prices doesn't r affect the quantity/demand bought by the consumers are usually staple goods which are a necessity and not a want but a serious need. A company if after much research discovers that the demand for a particular product is unwavering( fixed ) they can increase the prices in order to maximize profits form the little amount of goods been produced/sold in the open market. while in other hand if the demand for a particular product is not stable any change in price can significantly affect the demand for the good or service leading to a loss for the company.

7 0
3 years ago
The required rate of return on a certain bond changes from 12 percent to 8 percent, causing the price of the bond to change from
Olenka [21]

Answer:

the bond's price elasticity = - 0.67

Explanation:

present bond value = $1100

previous bond value = $900

change in bond value = $1100 - $900 = $200

present bond percentage = 8%

previous bond percentage = 12%

% change in bond value = 8% - 12% = - 4%

Bond price elasticity = \frac{change  in bond value}{previous bond value}/\frac{change in percentage}{previous percentage}

                                  = \frac{200}{900} / \frac{-4}{12}

                                  = \frac{2}{9} * -3

                                  = - 0.67

5 0
3 years ago
Other questions:
  • About how many unsuccessful suicide attempts occur annually in the united states? 30,000 120,000 1 million 2 million
    9·1 answer
  • Using scenarios to help recognize outcomes and plan better falls under the critical thinking idea of
    7·1 answer
  • "when leased computing resources can be increased or decreased​ dynamically, they are said to be​ ________."
    15·1 answer
  • What is one argument in favor of the wealth gap? the lower classes have the opportunity to invest. poor people can easily move i
    5·2 answers
  • Determine whether each consequence of poor financial decisions is an initial consequence or a long-term
    7·2 answers
  • Mathrans, a textile firm, wants to hire two costume designers for a new movie project. To precisely determine the future job per
    11·1 answer
  • ​GEICO, the​ number-two auto insurer with ​$18 billion in revenue last​ year, spent ​$0.9 billion on advertising that year and p
    6·1 answer
  • Marcelino Co.'s March 31 inventory of raw materials is $80,000. Raw materials purchases in April are $500,000, and factory payro
    14·1 answer
  • Easy career question below first correct answer gets brainliest
    15·1 answer
  • coolidge Company owes $1,000 for merchandise inventory purchased from Ross Company during April. The amount owed is now past-due
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!