1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NISA [10]
2 years ago
8

What is the justification for each step in the solution of the equation?

Mathematics
2 answers:
jeka57 [31]2 years ago
6 0

13x−4=−36−27x+12: Distributive property  

13x−4=−24−27x: Combine like terms

40x=−20: Addition Property of equality

Crazy boy [7]2 years ago
6 0
<h2>Answer with Step-by-step explanation:</h2>

13x−4= −9(4+3x)+12    (Given)

13x−4= −36−27x+12     (Distributive property:  -9(4+3x)= -36-27x)

13x−4=  −24−27x   (combining like terms on each side:  -36+12= -24)

40x−4=−24    (Addition Property of Equality: adding 27x on both sides )

40x= −20     (Addition Property of Equality:   adding 4 on both sides )

x= −1/2      (Division Property of Equality:  dividing both sides by 40)

You might be interested in
If a publisher of nontechnical books takes great pains to ensure that its books are free of typos, so that the probability of an
Troyanec [42]

Answer:

(a) 0.2707

(b) 0.8576

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
A scientist is growing bacteria in a lab for study. One particular type of bacteria grows at a rate of y=2t^2+3t+500. A differen
Leya [2.2K]

ANSWER

Approximately after 15 minutes.

EXPLANATION

The growth rate of the first bacteria is

y = 2 {t}^{2}   + 3t + 500

The growth rate of the first bacteria :

y = 3 {t}^{2}  + t + 300

To find the time that, there will be an equal number of bacteria, we equate the two equation;

3 {t}^{2}  + t + 300 = 2 {t}^{2}   + 3t + 500

3 {t}^{2}  - 2 {t}^{2}   + t  - 3t +  300 - 500 =00

{t}^{2}  - 2t  - 200= 0

We solve for t to get,

t = 15.177

Or

t =  - 13.177

We discard the negative value.

This implies that,

t \approx15

8 0
3 years ago
Write an explicit formula for an arithmetic sequence whose common difference is -4.5
makvit [3.9K]
If the difference is always -4.5, then it is always -4.5 times something, so that it changes -4.5 ever 1 number.  This means that our equation is y=-4.5x.  From there, we can add any constant, as it will not change the difference.  I will leave that up to you to pick, so the equation is y=-4.5x+C, where C is any real number.

Hope this helps!
3 0
3 years ago
A candy store sells 7 packs of bubble gum for $29.33. How much would it cost to buy 3 packs?
alexira [117]

Hi there,

Recall how 7 packs for gum sell for $29.33.

Before we can calculate how much it would cost to sell 3 packs of gum, we must calculate how much it would first cost to sell 1 pack of gum.

The cost of 1 pack of gum is the current total cost divided by the total amount of gum packs you receive at that price.

In this case, the total cost is $29.33, and we receive 7 gum packs at that price.

Therefore, the cost of 1 pack of gum is \frac{29.33}{7}, which equates to $4.19.

We now know that each pack of gum costs $4.19.

Hence, 3 packs of gum would cost three times that price.

4.19 * 3 = 12.57

The cost of 3 packs of gum is $12.57.

Hope that helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ayudaaaaa nesesito que lo conviertan a como se pronuncia
tiny-mole [99]

please___________________

4 0
3 years ago
Other questions:
  • LaTonya works two full-time jobs while attending college. She works 12 hours per week as a work - study student at the college a
    10·1 answer
  • List the fractions and decimals in order from least to greatest...
    8·2 answers
  • Which of these transformations appear to be a rigid motion? <br> Please help me!!!!!
    11·2 answers
  • A CD drive produced by a certain company has a 1% chance of encountering disc-read errors. If it is tested for 200 read operatio
    12·2 answers
  • What’s the answer to f(a)
    5·1 answer
  • Deena drove 585 miles in nine hours Kristen drove 605 miles in 11 hours who drove at A faster rate
    9·1 answer
  • A 2-gallon jug of water costs $8.64. What is the price per cup?
    7·2 answers
  • What is the measure of an angle if it is 260 degrees less than six times its own complement?
    14·1 answer
  • A can contains 1/2 pint of paint. If we use 2/3 of the paint, how much paint is left in the can?
    5·1 answer
  • Can you please help me​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!