1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lord [1]
3 years ago
15

CDEF is a kite and m

Mathematics
1 answer:
yan [13]3 years ago
3 0
What? i don’t understand
You might be interested in
Gasoline costs $2.79 per gallon Is the number of gallons proportional to the total cost
nekit [7.7K]
I don't think it's proportional, because in order for a question to be a proportional question has/could be to be like this:

Gasoline costs $2.79 per 2 gallon. How much will it cost for 8 gallon. Then, we cross multiply and all to find the answer.
3 0
3 years ago
Find vertex of f(x)=x^2+6x+10
dem82 [27]
You can see answer at photo! If you have any questions, write me in Telegram @ef1m0ff

5 0
3 years ago
Set up an equation and solve for this problem.
viktelen [127]
Your equation might look like this,
Since the ticket is $8, and her budget is 50, your gonna have to divide.
Then the remaining answer would be, 6.25.
So, your equation= $50/$8=6.25
Your answer is 6, 6 tickets can be bought with the remainder of 0.25 cents.
7 0
4 years ago
The perimeter of a rectangle is 84 inches. The width of the rectangle is 12 inches. What is the length of the rectangle?
german
The length of the rectangle is 30
5 0
2 years ago
Ethan Planted a tree that was 1.85 meters tall. Several years later, the tree is 5.30 meters tall. Which equation can be used to
Sergeu [11.5K]
Answer: B. 1.85 + x = 5.30

Explanation:

The starting height of the tree was 1.85 meters. To find the number of meters the tree grew, you would subtract the current height from the previous height.
5.30-1.85=x. This equation is the same as 1.85 + x = 5.30 if you switch the 5.30 and x.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Matt can buy an 8-ounce jar of salsa for 2.79 or a 15 ounce jar of salsa for 5.54. which jar has the best unit rate
    12·1 answer
  • How do you solve for total intrest when you finance $600 for 24 months at 18%
    9·2 answers
  • The figure is formed from rectangles. Find the total area.
    14·1 answer
  • Please helpppppppppppppppppppp
    5·2 answers
  • Please Help Me!!! What is 81y + 54
    11·1 answer
  • Jill owns a salon and she submit a PPP loan application . Jill is a sole proprietorship with no employees. Jill submit her 2019
    13·1 answer
  • Dominique and Ella are comparing
    6·1 answer
  • Math is very complicated. It is very easy to forget, hard to learn, and rarely ever actually used (complicated math at least). B
    15·2 answers
  • Please please please please help meeee l don’t understand I need the working out
    6·1 answer
  • What are the solutions to the equations y= 4x^2+5x-6
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!