1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksana_A [137]
2 years ago
14

How do I solve this, I can't figure it out and it's my Home work

Mathematics
1 answer:
zhenek [66]2 years ago
6 0

X plus 3 divided 3 is 9 X = 24 because 24 plus 3 is 27 so 27 divided by 3 is 9

You might be interested in
I need help with these please!!
Aleonysh [2.5K]
Use photomath it’s faster and you get correct Answers!<3 have a good day
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
-(x+2)+(2x-1)=-(x+1)+2(x-1) what do the x`s equal ​
n200080 [17]

Answer:

That's basically how you solve it

6 0
3 years ago
6.
joja [24]

Answer:

x² - 16

Step-by-step explanation:

Given

(x - 4)(x + 4)

Each term in the second factor is multiplied by each term in the first factor, that is

x(x + 4) - 4(x + 4) ← distribute both parenthesis

= x² + 4x - 4x - 16 ← collect like terms

= x² - 16

6 0
3 years ago
Mr. De Vera bought half a dozen eggs for Php 31.50. How much<br>did each egg cost?​
steposvetlana [31]

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

a half dozen is 6

31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.

those are some expensive eggs!!

7 0
2 years ago
What is the line of best fit for these points?<br> (0,6)(2, 10)(-2, 2)(-1,4)
Likurg_2 [28]

Answer:

Connect the dots, just label them on the graph and draw a line almost like connecting the dots

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Write an equivalent expression for (2m+3)(m-1).
    15·1 answer
  • please help. use the table below to answer the questions. i just took a picture of the answer and stuff.
    9·2 answers
  • Kaya is saving money at a rate of $30 per month. Edgardo is saving money at a rate of $35 per month. They both started saving at
    5·1 answer
  • The Cost of 24 bottles of Water is 6$. Which expression shows how to find the cost of 10 bottles of water?
    15·2 answers
  • When the polynomial is written in standard form, what are the values of the leading coefficient and the constant?
    7·1 answer
  • Gold has a weight of 1,204 pounds per cubic foot. What is the weight of a gold brick which has a volume of 44.4 cubic inches? Ro
    8·1 answer
  • Which equation below so that the
    5·1 answer
  • Which expression is not equivalent to –3x + 24? Select all that apply.
    14·1 answer
  • A carpenter needs to cut two pieces of trim around a window at 34 3/8 inches each. If the saw blade will remove 1/8 of an inch o
    10·1 answer
  • If each order contained less than 100 bulbs, what is the largest number of bulbs each could have contained
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!