Use photomath it’s faster and you get correct Answers!<3 have a good day
Answer:
That's basically how you solve it
Answer:
x² - 16
Step-by-step explanation:
Given
(x - 4)(x + 4)
Each term in the second factor is multiplied by each term in the first factor, that is
x(x + 4) - 4(x + 4) ← distribute both parenthesis
= x² + 4x - 4x - 16 ← collect like terms
= x² - 16
Answer:
$5.25
Step-by-step explanation:
a half dozen is 6
31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.
those are some expensive eggs!!
Answer:
Connect the dots, just label them on the graph and draw a line almost like connecting the dots