1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Otrada [13]
3 years ago
9

On 12/31/18, Hite Industries reported retained earnings of $475,000 on its balance sheet, and it reported that it had $135,000 o

f net income during the year. On its previous balance sheet, at 12/31/17, the company had reported $445,000 of retained earnings. No shares were repurchased during 2018. How much in dividends did the firm pay during 2018?a) $82,950 b) $111,300 c) $105,000 d) $127,050 e) $124,950
Mathematics
1 answer:
olganol [36]3 years ago
7 0

Answer:

Dividends = $105000

So option (c) will be correct answer

Step-by-step explanation:

We have given that Retained earning on 12/31/18 is $475000

And retained earning on 12/31/18 is $445000

Net income = $135000

Change in retained income = $475000-$445000 = $30000

We have to find dividends

We know that dividends is given by

Dividends = net income - change in retained income = $135000-$30000 = $105000

So option (c) will be correct answer

You might be interested in
I need to find the surface area of this box. Will someone help me?
Jlenok [28]

Answer: 480. Hope it helps! :)

Step-by-step explanation:first, you times 10 times 8, you get 80. then, you times it by six. Your answer is 480.

6 0
3 years ago
21 trucks, each with a 2.5-ton payload, are needed to unload a freight train. How many trucks, each with a 3.5-ton payload, woul
castortr0y [4]
Tons needed to unload a freight train= 21×2.5 =52.5
number of 3.5-ton payload trucks needed to unload a freight train=52.5÷3.5 = 15

15 Trucks , Each With A 3.5-Ton Payloaf , Would be Needed To Do The Same Job. 

6 0
3 years ago
A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 3 pounds of chocolate chips and 5 pounds of walnuts, the total cost
mrs_skeptik [129]

Answer:

Step-by-step explanation:

3c + 5w = 16

6c + 2w = 22

-6c - 10w = -32

6c  + 2w = 22

-8w = -10

w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb

3c + 5(1.25) = 16

3c + 6.25 = 16

3c = 9.75

c = $3.25 per lb

5 0
3 years ago
Add the equations.<br> 2x - 3y = -1<br> + 3x+3y= 26
Basile [38]

5x=25

Because negative 3y and positive 3y got cancelled

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If my diameter is 19 inches, what is my radius?
lbvjy [14]

Answer:

9.5 inches

Step-by-step explanation:

The radius is 1/2 of the diameter

19/2 = 9.5 inches

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help with 12!!!!!
    11·1 answer
  • A carpenter added a diagonal brace to a gate. The gate is 80 inches wide and 60 inches tall. How long is the brace?
    15·1 answer
  • Maggie took a walk. she left at 10:30am and got home at 1:45pm. how long was she gone?
    11·2 answers
  • A country's population in 1991 was 103 million.
    11·1 answer
  • Help. Only #21 thanks
    13·1 answer
  • For every 144 light bulbs produced, 6 are defective. Find the number of defective light bulbs that could be expected out of 720.
    7·1 answer
  • 5. Find the coordinates of G if F(-1,2) is the midpoint of GJ and J has coordinates (-5,9).
    8·1 answer
  • The word ___________________ means parts per hundred.
    7·1 answer
  • Write this in expression: Three less than five times a number....Use x for the number i will give out points to whoever answers
    5·1 answer
  • Find more answers to 1+1
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!