1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lapo4ka [179]
2 years ago
14

Monique says that the sine of angle A is 5/13. Her teacher marks her wrong, but sometimes Monique’s teacher makes mistakes when

grading tests. Is Monique’s answer actually wrong?
Mathematics
1 answer:
spin [16.1K]2 years ago
4 0

Answer:

yes because

Step-by-step explanation:

this point, we pause to see if it makes sense that we actually have two viable cases to consider. As we have discussed, both candidates for are ‘compatible’ with the given angle-side pair ( ;a) = (30 ;3) in that both choices for can t in a triangle with and both have a sine of 2 3. The only other given piece of information is that c= 4 units.

You might be interested in
Which answer explains the correct way to move the decimal to find the product of 15.31 × 103?
cricket20 [7]
A. two places to the left
8 0
3 years ago
What is the simple way of solving quadratic equation ​
aleksandrvk [35]

quadratic equations can be soled by 3 methods

factorization

completing square

quadratic formula

but factorization is the simplest

4 0
2 years ago
If your purchases of shoes increase from 9 pairs per year to 11 pairs per year when your income increases from $19,000 to $21,00
Leni [432]

Answer: commom resources good

Step-by-step explanation:

The question above signifies that I can't eliminate shoes from my list. To me, shoes are inexcludable. You can see that as my income increases, my purchases of shoes increase.

I chose common resources good because they are non-excludable (something difficult to eliminate), but can compete with other goods. This means that their availability to other people decreases when they are being used up.

Other types of goods besides common resources good are

- Private goods (products that are easily eliminated and rival)

-Club goods (excludable products but non rival)

-Public goods (unable to eliminate and non-rival)

8 0
3 years ago
2 tons of mulch cost $14,720.00. What is the price per pound?
Norma-Jean [14]

Answer:the anser is $7,360

Step-by-step explanation:

all you need to do is divide 14,720 by 2 to get 7,360 because you are needing to know how much is one pound of mulch and you have twice the mount so all you need is to divide :)

7 0
2 years ago
Any clue on this one please help
barxatty [35]

Yes, because they both have the same slope, and a translation doesn't have an affect of the slope. Both slopes are 1, because they are going +1x and +1y, or 1/1 which = 1.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You are dealt five cards from a standard and shuffled deck of playing cards. Note that a standard deck has 52 cards and four of
    9·1 answer
  • What is the height of a triangle that has an area of 60 yd^2 and a base with a length of 12 yd
    8·1 answer
  • In "Pokemon Go", pokeballs cost $0.99 per 100 poke balls and great balls cost $0.99 per
    6·2 answers
  • 9pie/3<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=9%5Cpi%20%5Cdiv%203" id="TexFormula1" title="9\pi \div 3" alt="9\pi \div 3" align="a
    11·2 answers
  • Write an expression that represents the product q and 5 divided by 2
    5·2 answers
  • A thermometer gives a reading of 26 degrees Celsius. Use the formula c =5/9(f-32). Write the inverse function and use it to find
    13·1 answer
  • The linear density in a rod 8 meters long is 10/(sqrt(x 1)) kg/m, where x is measured in meters from one end of the rod. Find th
    6·1 answer
  • There are 7 girls and 6 boys. Which ratio is equivalent?
    13·1 answer
  • What polynomial must be added to z2 + 4z – 7 in order for the sum of the two polynomials to be 2z2 + z + 7 ?
    6·1 answer
  • Karen is applying for the nursing school at the University of Davis. Before applying, she received a breakdown of the tuition an
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!