1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tester [92]
3 years ago
12

Belfry Company makes special equipment used in cell towers. Each unit sells for $410. Belfry produces and sells 12,700 units per

year. They have provided the following income statement data: Traditional Format Contribution Format Revenue $5,207,000 Revenue $5,207,000 Cost of goods sold 2,800,000 Variable costs: Gross profit 2,407,000 Manufacturing 900,000 Selling & admin. expenses 550,000 Selling & admin. 300,000 Contribution margin 4,007,000 Fixed costs: Manufacturing 1,900,000 Selling & admin. 250,000 Operating income $1,857,000 Operating income $1,857,000 A foreign company has offered to buy 85 units for a reduced sales price of $350 per unit. The marketing manager says the sale will not affect the company's regular sales. The sales manager says that this sale will require variable selling and administrative costs. The production manager reports that it would require an additional $30,000 of fixed manufacturing costs to accommodate the specifications of the buyer. If Belfry accepts the deal, how will this impact operating income? (Round any intermediate calculations to the nearest cent, and your final answer to the nearest dollar.)
a. Operating income will decrease by $8282.
b. Operating income will increase by $8282.
c. Operating income will increase by $29,750.
d. Operating income will decrease by $21,719
Business
1 answer:
natali 33 [55]3 years ago
4 0

Answer:

Operating income will decrease by $8282.

Explanation:

Expected increase in revenues (85 x 320 ) $27,200

Less: expected increase in costs

Variable manufacturing (85 x 70.87*) 6,023.95

Variable selling & administrative (85 x 31.50**) 2,677.50

Additional fixed costs 20,000 28,701.45

Expected decrease in operating revenue $1,501

*Variable manufacturing cost per unit = 900,000 / 12,700 = $70.87

**Variable selling and administrative expenses per unit = 400,000 / 12,700 = $31.50

You might be interested in
Which of the following transactions would be recorded if using the accrual basis of accounting but not if using the cash basis o
balu736 [363]

Answer:

B. Purchasing inventory on account

Explanation:

The Purchase of inventory on account is not recorded when the cash basis of accounting is recorded but where as it is recorded when accrual basis of accounting is used.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Access to specific knowledge or skills is _______________ power.
Yuki888 [10]
 B information power that the best answer
4 0
3 years ago
g "If the unit sales price is $16, variable costs are $4 per unit and fixed costs are $14,000, how many units must be sold to ea
lutik1710 [3]

Answer:

14,500

Explanation:

Income = Total revenue - Total cost

Total cost = total Fixed cost + Total variable cost

total Fixed cost = $14,000

Total Variable costs = variable cost per unit x quantity = $4q

Total cost = $14,000 + $4q

Total revenue = price x quantity = $16q

$160,000 = = $16q - $14,000 - $4q

$174,000 = $12q

Q = 14,500

I hope my answer helps you

4 0
3 years ago
Jean, a 35-year-old mother of two, has been with her firm for 15 years. She wants to transfer out of the computer room of her or
Assoli18 [71]

Answer:

b. Pregnancy Discrimination Act of 1.

Explanation:

The Pregnancy Discrimination Act "prohibits sex discrimination on the basis of pregnancy." According to the act, "if an employee is temporarily unable to perform her job due to pregnancy, the employer must treat her the same as any other temporarily disabled employee".

Therefore, since Jean claims she cannot lift 90-pound boxes due to her pregnancy, she should be protected by this act.

8 0
2 years ago
__________ is an example of a term that is unique to a regional culture in the United States. a. Nope b. Fix’n c. Cool d. Really
insens350 [35]

Answer:

B. Fix'n

Explanation:

I got a 100% on my quiz

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • LO 1.4How can having a bonus system based purely on sales goals create an environment that encourages unethical behavior?
    8·1 answer
  • Suppose that a government agency is trying to decide between two pollution reduction policy options. Under the permit option, 10
    6·1 answer
  • According to the cost-push theory , what is responsible for inflation?
    7·2 answers
  • Define what is a constant dividend payout ratio policy
    5·1 answer
  • Suppose that there are 50 firms in a monopolistically competitive industry in country A and 50 firms in the same monopolisticall
    9·1 answer
  • The lowest point on a purely competitive firm's short-run supply curve corresponds to __________. a. the minimum point on its AT
    13·1 answer
  • Suppose Chef Kitchen manufactures cast iron skillets. One model is a​ 10-inch skillet that sells for $ 28 . Chef Kitchen project
    7·1 answer
  • Program Evaluation Review Technique (PERT) is a _____ technique because it analyzes a large, complex project as a series of indi
    10·1 answer
  • What will we never do in a world of scarcity? Group of answer choices Satisfy all basic human needs. Satisfy all basic human wan
    7·1 answer
  • What’s the best business in the world
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!