1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zvonat [6]
3 years ago
15

Based on a predicted level of production and sales of 12,000 units, a company anticipates reporting operating income of $28,000

after deducting variable costs of $77,000 and fixed costs of $15,000. Based on this information, the budgeted amounts of fixed and variable costs for 15,000 units would be:
Business
1 answer:
Leni [432]3 years ago
8 0

Answer:

Total fixed cost= 15,000

Total variable cost= $96,300

Explanation:

Giving the following information:

Based on a predicted level of production and sales of 12,000 units.

The variable costs= $77,000

The fixed costs= $15,000

<u>The fixed costs, in the relevant range, remain the same. We need to calculate the unitary variable cost:</u>

Unitary variable cost= 77,000/12,000= $6.42 per unit

Now, we can calculate the total cost of 15,000 units.

Total fixed cost= 15,000

Total variable cost= 6.42*15,000= $96,300

Total cost= $111,300

You might be interested in
Mr. Wiley owns a couple of houses. He lives in the better one. The other house he rents to the Jones family for $20,000 per year
BARSIC [14]

Answer:

20,000

Explanation:

Only rented house is counted as per gdp

4 0
3 years ago
A parent sold land costing $400,000 to its subsidiary for $450,000 in 2017. The subsidiary still holds the land at the end of 20
nadezda [96]

Answer:

correct option is a. Land

Explanation:

given data          

land costing =  $400,000        

subsidiary 2017 = $450,000      

land credit = $50,000        

                 

solution            

While when we consolidating  land that will  appear in the group asset at the amount of 450,000.  

so here the appreciation in the value of land is not  realized gain .

so that there will be  credit to land with 50,000

so correct option is a. Land

5 0
2 years ago
Weiland Co. shows the following information on its 2016 income statement: sales = $162,500; costs = $80,000; other expenses = $3
wel

Answer:

The 2016 operating cash flow is $56,905

Explanation:

The computation of the operating cash flow is shown below:

Operating cash flow = Sales - costs - other expenses - depreciation expenses  - taxes + depreciation expense

= $162,500 - $80,000 - $3,300 - $9,000 - $22,295 + $9,000

= $56,905

The interest expense should not be considered in the computation part. Hence, ignored it

7 0
3 years ago
What is VAT number?why we need this?
mina [271]

Answer:

what is a vat

Explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
You and your brother agree (your mother disagrees) to merge the corporation into a larger insignia brand of third-world
WINSTONCH [101]

Answer:

True

Explanation:

False was Incorrect on Edg so then theres only one answer left.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Some managers encourage employees to make their own decisions. This type of management is called _____
    12·2 answers
  • Identify the risks exist in the conversion cycle of Central Production Limited.
    8·1 answer
  • The federal reserve can increase the money supply by buying bonds. true or false?
    10·2 answers
  • How can marketing affect the society?
    12·1 answer
  • In the 2-factor, 2-good Heckscher-Ohlin model, the country with a relative abundance of ________ will have a production possibil
    13·1 answer
  • WHO WANTS POINTSS AND BRAINLIEST <br> CLICK ON MY PROFILE AND BE MY FRIEND
    7·2 answers
  • This question, used by solution focused therapist, is intended to circumvent clients global and unremitting perceptions of the p
    13·1 answer
  • The following scenario applies to the next three questions. At the start of the current period, Alberich Jewelers had an invento
    13·1 answer
  • Land originally purchased for $28,390 is sold for $74,057 in cash. What is the effect of the sale on the accounting equation
    8·1 answer
  • Veronique and lily each bought a piece of luggage that had the same price in different stores. the table below shows how they wi
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!