Answer:
10 visors
Step-by-step explanation:
Make an equation
Each visor, v costs $6, and there is a $5 fee regardless of the amount of visors purchased. This must be equal to $65
6v+5=65
Now, solve for v
Subtract 5 from both sides
6v=60
Divide both sides by 6
v=10
You can buy 10 visors
Answer: 21
Step-by-step explanation: The amount the gold bar weighs is extra information and is meant to throw you off, 526/24 is 21.9 but because you can’t have a decimal amount of gold bars it’s just 21 in each pot.
For this one a simple way that you can think of it is that 1 pound of banana is equivalent to 100, 3/4 pounds of banana is 75, 1/2 pounds of banana is 50, etc.
3 1/2 pounds of banana = 350
3/4 pounds of banana = 75
If i want to find out how many loafs of banana bread I can make if ONE loaf requires 3/4 pounds of banana, and i have 3 1/2 pounds of banana then I divide:
350 / 75 = 4.66
So, with 3 1/2 pounds of bananas you can successfully create 4 loafs of banana bread. the remaining .66 is not enough banana to make another loaf.
Answer:
simplify -1-18
Step-by-step explanation:
Subtract 18 from −1
−
19
Answer:
(4, -18)
Step-by-step explanation:
First Use this formula for the x -axis -b/2a
-8/2(1) is -4
Then plug in -4 to the equation
(-4)^2+8(-4)-2 = -18