Team jerseys are either $188.94 for 6, or $243.92 for 8. Find each unit price and tell which cost has the lower price per jersey
.
1 answer:
Answer:
$243.92 for 8 is cheaper
Step-by-step explanation:
To find the unit price for the 6 shirts you would do 188.94 divided by 6.
To find the unit price for the 8 shirts you would do 243.92 divided by 8
for 6 shirts it's: $31.49/shirt
for 8 shirts it's: $30.49/shirt
You might be interested in
Answer:
−4x+13
Step-by-step explanation:
collect like terms: (−3x−2x+x)+(16+5−8)
830,040 = 8 x 10^5 + 3 x 10^4 + 4 x 10
Answer:
c
Step-by-step explanation:
5 hours + 4 hours = 9 hours
30 minutes + 45 minutes =75 minutes
60 minutes in an hour, so 75 minutes =1 hour and 15 minutes, or 1.25 hours
9 hours + 1.25 hours =10.25 hours or 10 hours and 15 minutes.