1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ICE Princess25 [194]
3 years ago
13

Team jerseys are either $188.94 for 6, or $243.92 for 8. Find each unit price and tell which cost has the lower price per jersey

.
Mathematics
1 answer:
Svetradugi [14.3K]3 years ago
8 0

Answer:

$243.92 for 8 is cheaper

Step-by-step explanation:

To find the unit price for the 6 shirts you would do 188.94 divided by 6.

To find the unit price for the 8 shirts you would do 243.92 divided by 8

for 6 shirts it's: $31.49/shirt

for 8 shirts it's: $30.49/shirt

You might be interested in
Help me with both questions pleaseeeee
12345 [234]

Answer:

Step-by-step explanation: not 100% sure about 5 but i think 5) 3p-2

                                                                                           6) a.2a+2a-2

3 0
3 years ago
Help !!!! I’m kinda confused
Oxana [17]
It would be 14 because 3x is the bisect of BD and 42 is
6 0
2 years ago
What is the u-intercept of this graph
forsale [732]

Answer:

-5

Step-by-step explanation:

ydfgdrgdrhyivtfsf

8 0
3 years ago
Please help ! Finding the measure of angle 1,2,3 &4
nika2105 [10]

Answer:

I think this is the answer

Step-by-step explanation:

angle 3

180 - 93 = 87

angle 4

180 - 87 - 49 = 44

angle 2 is 49

angle 1

180 - 49 - 68 = 63

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Paola burns 30 calories walking 10 minutes. At this rate, how many calories will she burn in
Dominik [7]

Answer:

45

Step-by-step explanation:

Divide 30 by 10. You get 3. Take three and multiply it by 15. Your answer is 45.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What 6 times something that equals 200
    6·1 answer
  • These two problems please help
    11·1 answer
  • Risa is sewing a ribbon around the sides of a square blanket.each side of the blanket is 72 inches long.how many inches of ribbo
    13·1 answer
  • Christine ate 1/3 of her pie. Jimmy ate 1/2 of his pie. How much of a pie did they eat in all?
    14·2 answers
  • Find the product of 3 1/5 and 5/8. Express your answer in simplest form.
    15·2 answers
  • What is the area of this parallelogram
    8·1 answer
  • PLEASE help me with this!! I need help!
    9·1 answer
  • I'm not sure how to figure this out
    11·1 answer
  • Can you help? Please.​
    6·1 answer
  • Troy and Lisa were shopping for school supplies. Troy bought 3 notebooks and 5 thumb drives for $20.25. Lisa bought 8 notebooks
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!