1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novosadov [1.4K]
4 years ago
12

Two Families went to Rollercoaster World. The Brown Family paid $170 for 3 children and 2 adults. The Peckham Family paid $360 f

or 4 children and 6 adults.
If x is the price of children tickets in dollars and y is the price of an adult tickets in dollars. Write a system of equations that models this situation

Mathematics
1 answer:
Lisa [10]4 years ago
8 0

Answer:

The system of equations are;

3x + 2y = 170

4x +6y = 360

Step-by-step explanation:

Form simultaneous equations and solve

Let x=price of children tickets

Let y=price of adult tickets

The Brown Family paid $170 for 3 children and 2 adults , this forms the equation as:

3x + 2y =$ 170

3x + 2y = 170 --------------------------equation (i)

The Peckham Family paid $360 for 4 children and 6 adults.

4x + 6y = $360

4x +6y = 360 ---------------------------equation (ii)

Solving the equations by graph will give value of x=30 and y=40

The price of children tickets was $30 and that of adults was $40

You might be interested in
What is the length of ST? Please explain your answer
Aliun [14]
We know that

If a tangent segment and a secant segment are drawn to a circle from an exterior point, then the square of the measure of the tangent segment is equal to the product of the measures of the secant segment and its external secant segment. (Intersecting Secant-Tangent Theorem)

so

ST²=RT*QT

RT=7 in

QT=23+7-----> 30 in

ST²=7*30-----> 210

ST=√210-----> 14.49 in


the answer is

RT=14.49 in

4 0
3 years ago
Guys 20 points please helpppp​
Igoryamba

Answer:

i would say your right

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
In a science class, students water a plant with the same amount of water each day for 28 consecutive days. If the students use a
Luden [163]

Answer::::::::::::::::::::::::::::::::::::

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP MEEEEEE PLESSSS
crimeas [40]

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

there are 468 inches in 13 yards

6 0
2 years ago
Please help me:)
Delicious77 [7]

Answer:

Start at the - origin

Move 3 units - right

Move 6 units - up

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is a fraction that is equivalent to 4/6 and has a denominator of 3.
    14·1 answer
  • A class is made up of 4 boys and 10 girls. Half of the boys wear glasses. A student is selected at random from the class. What i
    11·1 answer
  • Is -8 - 2(3+2n)+7n equivalent to -30 - 13n​
    10·1 answer
  • Franks credit card has no annual fee, 23.99% interest rate. Switch to new card 16.99% rate. $35 annual fee. How much average bal
    9·1 answer
  • A side of one polygon is 18 meters and the corresponding side of a second similar polygon is 24 meters. If the perimeter of the
    7·1 answer
  • Find the value of x. Select one: a. 2.3 inches b. 3.3 inches c. 4.1 inches d. 6.1 inches
    11·1 answer
  • How many inches are in 14 feet, 8 inches? Enter only the number. Do not include units
    13·1 answer
  • Read the passage, and then answer the question that follows:
    14·1 answer
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25. What is the unit price of the cat food?
    15·1 answer
  • Calculate volume of a planet if radius is 6050 and answer in scientific notation
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!