1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa05 [86]
3 years ago
15

You are planning on retiling your bathroom floor and buy 96 square feet of tile. If the length of the bathroom is

Mathematics
1 answer:
Rudik [331]3 years ago
4 0

Answer:

8 feet

Step-by-step explanation:

Given that 96 sq. feet of tile is bought to retile the bathroom.

It means area of bathroom is 93/2 x^2 = 96\\=> 3 x^2 = 96*2=192\\=>  x^2 = 192/3 = 64\\=>\sqrt{x^2}  = \sqrt{64} \\=> x = 86 sq. feet

Width of bathroom be x

Given that the length of the bathroom is  one and a half times the width

Length of bathroom in term sod width = 1 1/2* x = 3/2 x

we know area of rectangle is given by length * width

therefore area of bathroom =( x* 3/2 x) = 3/2 x^2

Also area of  bathroom is 86 sq. feet, therefore

3/2 x^2 = 96\\=> 3 x^2 = 96*2=192\\=>  x^2 = 192/3 = 64\\=>\sqrt{x^2}  = \sqrt{64} \\=> x = 8

Thus, width of bathroom is 8 feet.

You might be interested in
What are the solutions to the equation x2 = 289?
kherson [118]

Square root of 289 = +17 and -17

6 0
3 years ago
How do you rewrite the equation in the form 52m = 460
max2010maxim [7]
The answer is 115/13
8 0
4 years ago
1.______+ 0.14 +0.23 = 0.9<br>2.______-0.0369=0.1246​
butalik [34]

Answer:

1) 0.53

2) 0.1615

Step-by-step explanation:

1) ______ + 0.37 = 0.9

______ = 0.9 - 0.37 = 0.53

2)______ - 0.0369 = 0.1246

______ = 0.1246 + 0.0369 = 0.1615

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sally is ordering lunch at a cafeteria. She has 3 choices for her salad, 2 choices for the main course, 4 choices for dessert an
Shkiper50 [21]
Hello there,

Your correct answer would be 72. Because 3x2x4x3= 72

I Hope this helps you!

~Jurgen
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
At a local grocery store, hamburger meat is normally $3.50 per pound, but this week hamburger meat is on sale for $2.10 per poun
AysviL [449]

Answer:

I think it would be a 1.40 decrease

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • There are 914.4 millimeters in a yard. There are 3 feet in a yard. How many millimeters are in a foot?
    13·2 answers
  • Your friend evaluates (10 – k) = 5 for k= 5, and gets 9 for an answer. Explain your friend's error.
    11·1 answer
  • the length of a rectangle is 4 less than twice the width. the perimeter of the rectangle is 34 feet. find the length and width o
    6·1 answer
  • Abe is planning on spending at most 27% of his monthly income on housing. What is the most he can spend if his he makes $71,614
    6·1 answer
  • What is the area of 1 section of this circle?
    10·1 answer
  • Which is greater. A bottle containing 40 fluid ounces or a bottle containing 1 liter of water.
    14·1 answer
  • A 2-cup bottle of shampoo costs $11.20. What is the price per fluid ounce?
    15·2 answers
  • D(−5, –3) and E(9, –3)<br> Find the distance between the points without graphing.
    10·2 answers
  • How do I make a hard decision?
    7·2 answers
  • A rectangular piece of glass is shown. The length is measured as 4 feet. The width is measured as 2 and one-half feet. What is t
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!