1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
exis [7]
2 years ago
14

Three dentists wanted to compare the ages of their patients. They each calculated their patients’ mean age and the mean absolute

deviation of their ages. They displayed the results in a table. Which statements are true? Select each correct answer. Dr. Cantwell’s patients’ ages and Dr. Singh’s patients’ ages vary about the same amount. Dr. Singh’s patients’ ages and Dr. Appiah’s patients’ ages vary about the same amount. Dr. Appiah’s patients’ ages vary less than do Dr. Singh’s patients’ ages. Dr. Appiah’s patients’ ages vary more than do Dr. Cantwell’s patients’ ages. Dentist Mean patient age MAD Appiah 43 9.7 Cantwell 29 13.9 Singh 41 14.1

Mathematics
2 answers:
Burka [1]2 years ago
5 0

Answer:

Here Is the correct answer. I just took the test

Step-by-step explanation:

Alexus [3.1K]2 years ago
3 0
Dr. Appiah’s patients’ ages vary less than do Dr. Singh’s patients’ ages.


GARBAGE DAY!
You might be interested in
Help me please with 2 and 3
IRINA_888 [86]
The answer for #2 is A

And the answer for #3 is B

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A snack food manufacturer buys corn for tortilla chips from two cooperatives, one in Iowa and one in Illinois. The price per uni
aleksandrvk [35]

Answer:

a. <u>x1 = No. of units to purchase from Iowa</u>

   <u>x2 = No. of units to purchase from Illinois</u>

<u></u>

b. <u>Min 6x1 + 5.5x2</u>

<u></u>

c. <u>x1 + x2 ≥ 12000</u>

   <u>x1 ≤ 8000</u>

   <u>x2 ≥ 6000</u>

Step-by-step explanation:

a. We can consider the variables x1 and x2 as:

<u>x1 = No. of units to purchase from Iowa</u>

<u>x2 = No. of units to purchase from Illinois</u>

<u></u>

b. Price per unit of Iowa corn = $6

   Price per unit of Illinois corn = $5.5

Objective function that would minimize the total cost can be written as:

<u>Min 6x1 + 5.5x2</u>

<u></u>

c. The manufacturer needs at least 12000 units of corn which means that the combined number of units from Iowa and Illinois must be greater than or equal to  12000. So, we can write:

x1 + x2 ≥ 12000

The Iowa cooperative can supply up to 8000 units which means that the value of x1 must not be greater than 8000. So, we can write:

x1 ≤ 8000

Similarly, the Illinois cooperative can supply at least 6000 units which means that the value of x2 must not be less than 6000. So, we can write:

x2 ≥ 6000.

The constraints for these conditions are:

<u>x1 + x2 ≥ 12000</u>

<u>x1 ≤ 8000</u>

<u>x2 ≥ 6000</u>

6 0
2 years ago
Find the domain of the graphed function​
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

2greater then or equal to x 5 greater then or equal to

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
FIRST ONE TO ANSER WILL BE MARKED BRAINLIEST!!
FromTheMoon [43]
Ok so
-10, -6
4,-6
-3,-13
-3,1
should be it
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME OUT THIS IS MY LAST QUESTION PLSSSS!!
mafiozo [28]

Answer:

d?

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Identify the pattern 192,96
    8·1 answer
  • Explain the converse of the Pythagorean theorem.
    10·2 answers
  • What is the answer to 2,593 divided by 21
    9·1 answer
  • A silver ring has a mass of 2 grams and a volume of 0.2 cubic centimeters. Calculate its
    10·1 answer
  • Complete the conditional statement<br> If a +2 A <br> Pls help!!
    5·1 answer
  • 1. 35,12 2. 24,5 3. 10,14???
    7·1 answer
  • Find the sum of the measures of the interior angles of<br> a convex polygon with 4 sides.
    13·1 answer
  • In triangle ABC, B = 120°, a = 10, c = 18
    5·1 answer
  • Someone please I need help!!
    7·1 answer
  • What are all the place values ?​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!