1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lilavasa [31]
3 years ago
12

How is 4/10÷2 and 4/10×1/2 both equal to 2/10​

Mathematics
1 answer:
yan [13]3 years ago
4 0

Answer:

(4/10) divided by 2

use reciprocal of 2

4/10 *1/2

4/20 = 1/5

4/10*1/2

4/20

1/5

You might be interested in
A teacher pays $39 for 10 books.What is the unit price of each book?
zheka24 [161]

To find the cost of each book, you need to divide the money spent on all of the books by the number of books.


$39 / 10 = $3.90 per book

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer Please Please <br> I need answe fast
Svet_ta [14]

Answer:

78.4

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Simplify the following expression<br><br> [ (3x6) ] + (5x2) ] ÷ 7
KonstantinChe [14]
<span>[ (3x6) ] + (5x2) ] ÷ 7
= (18 + 10)/7
= 28/7
= 4</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need to financial all the information you will need is in a picture
AVprozaik [17]

Box-and-whisker plot

We are given the box-and-whisker plot that summarizes the magnitude of earthquakes.

The minimum value of the dataset is 2,5

The maximum value of the dataset is 8.5

The range is the difference:

Range = 8.5 - 2.5 = 6

Range = 6

7 0
1 year ago
Find the coordinates of the vertices of each figure after the given translation. Then graph the translation image.
sergeinik [125]
There isn't enough information. What is the translation?
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Sean is conducting an experiment with an isotope of a particular element that has a half life of 4 hours. He begins with a sampl
    8·1 answer
  • Help with 9,10,11 plz
    15·1 answer
  • Please hurry! If you don't know it, that's okay.
    14·1 answer
  • A thearte ticket costs £63 plus a booking fee of 3%<br> what is the total price of the ticket
    13·2 answers
  • I really don't understand this I need help
    15·1 answer
  • Multiply and simplify the product. 2i(4 – 5i) Select the product. –2i 2i –10 + 8i 10 + 8i
    13·2 answers
  • Pls help me with this ​
    13·1 answer
  • Look at photo for question. Do number 3 A-D?​
    13·1 answer
  • GUYS PLEASE HELP ME OMG EVERYONE KEEPS SKIPPING:(((
    6·1 answer
  • What’s the correct answer for this?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!