1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MArishka [77]
3 years ago
14

The dress store is having a sale where all merchandise 1/4 off. A women buys $48 of merchandise at the sale price

Mathematics
2 answers:
Ray Of Light [21]3 years ago
7 0
You just have to multiply 48 by 4 to find out its original price
Anna71 [15]3 years ago
7 0
<span>$48 is 3/4 what she would have paid, so $48/(3/4)=$64 ANSWER: She would have paid $64 for the merchandise at regular price</span>
You might be interested in
Find the value of x.<br> 65°<br> (x + 12)<br> X-53<br> X = 65<br> x-77<br> x = 103
SpyIntel [72]

Answer:

The answer is -77

Step-by-step explanation:

Hope this helped! Have a great day!

8 0
2 years ago
Billy likes to go cycling.
olganol [36]
130 revolutions is 130×85π=34714.60cm=347.146m or 347m to the nearest metre.
3 0
2 years ago
Can someone help, please?
Kipish [7]
I think the answer is c
5 0
2 years ago
Marvin was buying soil for his flower garden. What would be the most reasonable amount of soil he would need to buy for a flower
muminat

Answer:

60 liters

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
10. SALES Jhan bought an 8-ounce fruit drink for
Aleks [24]

Answer:

8/1.50 = 128/x

Step-by-step explanation:

In this case, I put the amount of fruit drink over the cost!

8 ounces/$1.50

there are 128 ounces in a gallon and we want to find out the cost of a gallon, so we can put that as x!

128 ounces/x

There's your proportion! Hope this helps :)

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Write the expression A number y increased by four
    6·1 answer
  • What is the area of the trapezoid with height 13 units?
    14·2 answers
  • Write the equation of the parabola in vertex form<br><br> vertex (1,2), point (2,-3)
    10·1 answer
  • kelly rode her bicycle for 35 minutes at a speed of 12 miles per hour at that speed , how many miles did she ride
    5·1 answer
  • Calculate the sum 2/9+5/9
    15·2 answers
  • Maribel is having a pizza party for her friends. Each pizza costs $12. Maribel only has $108 saved for the pizza party. C=12p is
    11·1 answer
  • What is the slope of the line shown above?​
    6·2 answers
  • What graph shows a proportional relationship between x and y?
    10·2 answers
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
    10·1 answer
  • The circle graph shows the results of a survey of registered voters the day of an election.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!