1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksano4ka [1.4K]
3 years ago
13

suppose the annual rate of inflation is about 4% this means that the cost of an item increases by about 4%. write and evaluate a

n exponential expression to find the answer to this question.. if a piano costs $3,500 today, what did it cost 4 years ago?
Mathematics
1 answer:
Mashcka [7]3 years ago
4 0
Cost = (3,500) * (1.04)^years
Cost = (3,500) * (1.04)^4
<span><span><span>Cost = (3,500) * 1.16985856 </span> </span> </span>
<span><span>Cost = </span>4,094.50</span>



You might be interested in
PLEASE HELP ANYONE WOULD HELP ME PASSS
Lana71 [14]
1. 5/11
2. 11
3. 2

These are all just properties of logarithms.
4 0
3 years ago
The top of a rectangular table has an area of 11 square feet. It has a length that is 3.5 feet more than the width. Find the dim
pashok25 [27]

Step-by-step explanation:

If we let the width be w, then the length is w+3.5.

This means that w(w+3.5)=11

w^2 + 3.5w - 11 = 0

2w^2 + 7w - 22 = 0 (multiply both sides by 2)

(2w+11)(w-2)=0

w = -11/2 or w = 2 (disregard w = -11/2 as distance is positive)

This means that w=2, and thus the length is 2+3.5=5.5

3 0
1 year ago
At this rate, how many hours will it take Darin to mow 12 lawns?
Lerok [7]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

:D You can trust me on this one! Did the iready lesson and got the answer correct.

3 0
3 years ago
What is 8^3 simplyfied
prisoha [69]

Answer: 8*8*8

Since 8 is being multiplied to the 3 power we multiply it 3 times.

8^3 is written like 8*8*8

8*8*8=512

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Daredevil Danny takes a practice jump as shown on the graph below. Complete the steps to determine the equation for the paraboli
Tju [1.3M]

Answer:

Step 2:

Part A

f(x) = a(x-h)^2 +k

Part B

I'm not really sure about this part

Part C

f(x)=-12/25(x-25)^2+32

Step 3:

Part A

y = ax^2 + bx + c

Part B

f(x) = -12/25(x - 25)^2 + 32

Part C

a = -12/25

b = 0

c = 32

Step-by-step explanation:

Hope This Helps!

Sorry For Taking So Long!

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Seven friends picked 7 quarts of blueberries. Three of the friends will share 4 quarts of blueberries equally and the other 4 fr
    12·2 answers
  • A certain can of iced tea contains 4% of the recommended daily allowance of sodium. The recommended daily allowance is 2500 mill
    6·1 answer
  • Pls help me fast ASAP
    9·1 answer
  • 2xsquared +3x+1=0 solve using quadratic formula
    6·1 answer
  • Please help <br><br> ..............
    15·1 answer
  • If a can of pineapple costs $3.00 for 40 ounces, what is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • In AMNO, the measure of O=90°, the measure of N=31°, and OM = 11 feet. Find
    7·1 answer
  • I will give Brainiest if you are right
    11·2 answers
  • If you solve the equation for ax+by/c=d for x, what would you get?
    6·1 answer
  • 1/3 HB=T solve for B​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!