1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NikAS [45]
3 years ago
8

A certain brand of coffee comes in two sizes. A 10.5-ounce package costs $2.99. A 29.3-ounce package costs $7.98. Find the unit

price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.
Mathematics
1 answer:
klio [65]3 years ago
5 0

Answer:

The unit price are:

$0.285 for the 10.5 ounce package

$0.272 for the 29.3 ounce package.

The size that is the better buy based on the unit price is the 29.3-ounce package costs $7.98 because it's unit's price($0.272) is lesser than that of the 10.5 ounce package.

Step-by-step explanation:

From the question:

A 10.5-ounce package costs $2.99.

The unit price = 1 ounce.

10.5 ounce = $2.99

1 ounce = x

10.5 ounce × x = 1 ounce × $2.99

x = 1 ounce × $2.99/10.5 ounce

x = $0.2847619048

The unit price = $0.2847619048

Approximately = $0.285

A 29.3-ounce package costs $7.98.

The unit price = 1 ounce.

29.3 ounce = $7.98

1 ounce = x

29.3 ounce × x = 1 ounce × $7.98

x = 1 ounce × $7.98/29.3 ounce

x = $0.2723549488

The unit price = $0.2723549488

Approximately = $0.272

The size that is the better buy based on the unit price is the 29.3-ounce package costs $7.98 because it's unit's price($0.272) is lesser than that of the 10.5 ounce package.

You might be interested in
Three-fourths of a cake remains after a birthday party. Each serving is 1/16 of the cake. How many servings of the cake remain?
Novay_Z [31]

Answer:

3/4 = 12/16

Step-by-step explanation:

3 x 4 = 12

4 x 4 = 16

12/16 :)

6 0
2 years ago
I really need someone to answer this, QUICK!
Elodia [21]

Answer:

A. LCM=72   B. GCF=7    C. 7(5+9)

Step-by-step explanation:

A. 8/2=4/2=2  9/3=3   Use the denominators to find the LCM. In this case, the LCM is 72.

B.  35/5=7   63/3=21/3=7    The GCF for these numbers is 7 because it is the only factor that they have in common.

C.   7 x 14=88     Since 5 and 9 don't have common factors, they work perfectly for this problem.

6 0
2 years ago
The last step in a proof contains the
Lemur [1.5K]

Answer:

Conclusion

Step-by-step explanation:

So you proved something Then you conclude something else)))

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEAEEEE HELP I have to submit this in 30mins!!!!!!!!!
nalin [4]

Answer:

It should be Volume of water

8 0
2 years ago
Find an equation for the line below
Romashka-Z-Leto [24]
I think it is y = -11/7x - 1 2/7.
6 0
2 years ago
Other questions:
  • In 12 1/2 minutes, Dulce read 50 pages. a. on an average, how many pages did she read per min.?
    13·1 answer
  • Can u answer this pls
    10·1 answer
  • Find the measures of the angles formed by​ (a) two consecutive radii and​ (b) a radius and a side of a regular dodecagon.
    7·1 answer
  • What are the solutions of 3(x – 4)(2x – 3) = 0? Check all that apply.
    6·2 answers
  • Facebook is now used by one in 13 people on earth what percent is this
    13·2 answers
  • PLEASE HURRRY!!!! WILL GIVE BRAINLIEST
    5·1 answer
  • Help pleasee! i have to turn this in soon
    10·1 answer
  • A circular table has a radius of 5cm. Decorative trim is placed along the outside edge. How
    6·1 answer
  • What is 1+1? Show your work.
    15·2 answers
  • Help im not sure anyone have any idea
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!