1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BaLLatris [955]
3 years ago
10

There are 50 teens in a work program. The circle graph shows the percentage of workers who have 0, 1, 2, 3, and 4 siblings.

Mathematics
2 answers:
lord [1]3 years ago
5 0
Ok so there are 50 teens
16% of the 50 teens don't have any siblings
16% of 50 means you multiply
of means multiplication
you can't multiply 16*50
16% as a decimal is.16 ( 16/100=.16=16% )
so now you multiply .16*50=8
there are 8 teens out of 50 who have no siblings
hope this helps ;)
Lostsunrise [7]3 years ago
4 0
So there are 50 teens total
16% have no sibblings

so we must find 16% of 50
16%=16/100=0.16

'of' can be translated as multiply so
0.16 times 50=8
there were 8 teens who have no sibblings
You might be interested in
What is the unit rate in miles per hour for each runner?
lana66690 [7]
Terrance: 12 miles/1 hour
Jesse: 8 miles/1 hour

4 0
3 years ago
Are 4 and 9 relatively prime?
SSSSS [86.1K]

Answer:

nbvStep-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Select All equivalent expressions to 4( x + 2)
sergey [27]

Answer:

3x 3-x and 3+x

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
BRAINLIEST GOING TO THE FIRST ANSWER
Lesechka [4]

Answer:

w + 2.3 > 18

Step-by-step explanation:

MARK ME BRAINLIEST!!!!!!!!!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 3-meter roll of red ribbon costs $1.89. What is the unit price?
Elan Coil [88]

Answer:

The price of ribbon is $0.63 per meter.

Step-by-step explanation:

It is given that:

Cost of 3 meter ribbon = $1.89

Unit price per meter = \frac{1.89}{3}

Unit price per meter = $0.63 per meter

Therefore,

The price of ribbon is $0.63 per meter.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Price: $269.95 Tax: 5%
    10·1 answer
  • Which is a factor of x2 + 8x – 48?
    6·2 answers
  • Solve for equations<br><br> -2yx+3x-2yx+3x
    9·2 answers
  • Please help asap! Will give brainliest!
    8·1 answer
  • Choose all the numbers that are part of Integers.
    7·2 answers
  • Sanju a polygon with 9 sides how many vertices does a polygon have
    9·1 answer
  • In ΔKLM, the measure of ∠M=90°, the measure of ∠L=76°, and LM = 99 feet. Find the length of KL to the nearest tenth of a foot.
    5·1 answer
  • Is a triangle a quadrilateral?
    13·2 answers
  • Fully factorise 15ab - 35a
    12·1 answer
  • 8x – 9y = –61<br> x +9y = 43<br> what is the y coordinate?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!