1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldi70 [24.7K]
3 years ago
13

In a recent survey, three out of every five students said they would prefer going to a water park for the class trip.

Mathematics
1 answer:
zhuklara [117]3 years ago
8 0

Answer:

the answer is d

Step-by-step explanation:

Just multiply and divide

You might be interested in
11/n=8/5 solve for n
mezya [45]

Answer:

n = 55/8

Step-by-step explanation:

\frac{11}{n} = \frac{8}{5}\\\\cross \ multiply :\\ 8 \times n = 11 \times 5\\\\n = \frac{11 \times 5}{8} = \frac{55}{8}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. Write a rule for the translation of ABC to A A'B'C'.<br> 12<br> B<br> 12
adell [148]

Answer:

I think its b

i hope you pass

8 0
3 years ago
What is the slope of the line?
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

the slope is 3/2

3 0
3 years ago
-7-5x+5x+7 simplified​
AysviL [449]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

adding -7 to 7, since they are both constants (no variable) gives you 0. Adding -5x and 5x since they both have an x term gives you 0x also written as 0 (0*any number is 0). this gives you a final answer of 0

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the sine of π/2
Pachacha [2.7K]

Answer:

the sine is 1

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How many 44-element subsets containing the letter a can be formed from the set {a,b,c,d,e,f,g}{a,b,c,d,e,f,g}?
    5·1 answer
  • Mila and her children went into a grocery store and she bought $6 worth of apples and bananas. Each apple costs $1.50 and each b
    15·1 answer
  • Jessica baked 8 dozen cookies. She left 1/4 of the baked cookies home and took the rest to school for the bake sale. How many co
    7·1 answer
  • the food stand at the zoo so 2514 lb of hamburger last month but average cost of a pound of hamburger is $2 Germany's estimates
    14·1 answer
  • Helena builds a shed in her backyard. There is a larger section for large tools, like her lawn mower, and a smaller section for
    11·1 answer
  • Help Find the value!!!!
    6·1 answer
  • Evaluate the expression 4^3+(96/8)*5)-48 =
    13·1 answer
  • Sandra bought 3 pounds of sweet potatoes for $4.89. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·2 answers
  • QUICK PLEASE HELP ME ANSWER THESE QUESTIONS AND SHOW WORK!!!<br> I WILL MARK BRAINLIEST!!!
    14·2 answers
  • Which is the correct answer for 7 x 8 = 56
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!