1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RUDIKE [14]
3 years ago
9

Please help . 20 points for right answer

Mathematics
1 answer:
siniylev [52]3 years ago
3 0
You would add up the percentages first, which would bring everything up to 35%. You would then take the original cost of the item, which is $30 and multiple it by the 35%. 

The equation would look like...

30 x .35 = 

This will give you $10.50, which isn't the final answer.

You would then subtract 10.50 from the $30 that was asked for at the beginning by the retailer. 

Your final answer is $19.50. :) Which isn't a bad deal if I say so myself.
You might be interested in
Suppose a food scientist wants to determine whether two experimental preservatives result in different mean shelf lives for bana
melomori [17]

Answer:

The two sample t-test

Step-by-step explanation:

The appropriate test for thus is the two sample t test which is also known as the independent t test. This tests aims at determined whether there is a statistically significant difference between the means in two unrelated groups which in this context are a random sample with one type of preservative and another sample with another type of preservatives.

With this test, the researcher is able to compare the mean shelf lives of the bananas treated with the two different preservatives... The null hypothesis equalises the two means of the sample while the alternative does otherwise.

3 0
3 years ago
Y+5<br> ——=0 solve for y<br> X-1
Ira Lisetskai [31]

Answer:

y = -5

Step-by-step explanation:

see the pic for the steps . .

5 0
3 years ago
The cost of 4 pounds of grapes is $24.36.wgat is the constant of proportionality
IRINA_888 [86]
The answer
A:6.09

Th explanation
Divide 24.36 by 4 and that’s what you get
6 0
3 years ago
A student earns $11.75 per hour for gardening. if she worked 21 hours this month, then how much did she earn? show work​
ankoles [38]

Answer:

$246.75

Step-by-step explanation:

A student earns $11.75 for 1 hour

If she works for 21 hours this month then the total amount earned can be calculated as follows

= 11.75 × 21

= 246.75

Hence the total amount earned this month is $246.75

4 0
2 years ago
Marty drinks 2 cups of water each day. Katie drinks 14 times as much as Marty. How many fluid ounces of water do they drink all
Katena32 [7]
224 ounces.?
Gajhfiambzoandhiam
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 30% of 7.99 ?!?
    8·2 answers
  • Suppose you redraw the map at the left using a scale of 0.5 centimeter : 1 centimeter. Does your drawing enlarge or reduce the s
    15·1 answer
  • What is 1 multiplied by 1
    7·2 answers
  • What is the value of x when 1/3 x = 9 1/3​
    7·1 answer
  • Find an angle between 0 and 360 degrees that is coterminal with 232
    11·1 answer
  • The school is planning a field trip. there are 2652 students and 78 seats on each school bus. How many buses are needed to take
    12·1 answer
  • Tori and Jada use a dot plot to display the points that each scored during 14 basketball games.
    5·1 answer
  • Find the slope of this line
    8·1 answer
  • The image of the point (-1, 7) under a translation is (0, 11). Find the coordinates of the image of the point (1, -4) under the
    12·1 answer
  • Divide and simplify. √128/8
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!