1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
e-lub [12.9K]
3 years ago
6

Which linear equality will not have a shared solution set with the graphed linear inequality? y >2/5 x + 2 y <-5/2 x – 7 y

>-2/5 x – 5 y < 5/2x + 2
Mathematics
2 answers:
Angelina_Jolie [31]3 years ago
8 0

Answer:y < -5/2x -7

Step-by-step explanation:

just answered correctly on edge

jonny [76]3 years ago
6 0

Answer: B

Step-by-step explanation:

just took the test.

You might be interested in
If you deposit $25,000 now at 6.5% compounded quarterly, how much will you have in 30 years?
Mice21 [21]

Answer:

$172,984.44

Step-by-step explanation:

We can use the formula

A = P(1 + \frac{r}{n})^{nt} to compute the final amount

Here P is the principal amount, the original deposit = $25,000

r is the annual interest rate = 6.5% = 0.065 in decimal

n is the number of times the compounding takes place. Here it is quarterly so it is 4 times a year

t is the number of time periods ie 30 years

A is the accrued amount ie principal + interest

Computing different components,

nt = 4 \times 30 = 120

r/n =  0.065/4 = .01625

1 + r/n = 1.01625

(1 + r/n)^{nt} = 1.01625^{120}

Therefore

A = 25000 \times 1.0625^{120} = 172,984.44


4 0
2 years ago
No need to show work only need answer thx!
Stella [2.4K]
X=-5, X=4 hope this helps
5 0
3 years ago
Cherries cost $5 for 2 pounds and $7.50 for 3 pounds. Question: a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were
Fittoniya [83]
A. 1 pound of cherries costs 2.50

B. Yes it is constant

C. I believe that you would put cost on the y and lbs on the x
E. 5 lbs of cherries = 2.50 x 5 = $12.50

8 0
3 years ago
An animal shelter provides a bowl with 1.55 liters of water for 5 cats.
Archy [21]

Answer: The answer is 0.8 liters of water.

Step-by-step explanation: Well there are 5 cats and each cat drinks .15 liters per day. .15x5 = .75 liters of water. 1.55 liters - .75 liters = 0.8 liters left.

7 0
2 years ago
Please someone explain how to solve this piecewise function!!!! Im super confused
Xelga [282]

Answer:

From top to bottom:

0, 1, 2, -8, -8

Step-by-step explanation:

We are given the piecewise function:

g(x) = \left\{        \begin{array}{ll}            0.5x+1 & \text{if } x \leq 2 \\            -8 & \text{if } x > 2        \end{array}    \right.

Row 1:

We want to find g(-2).

Since -2 is less than (or equal to) 2, we will use the first equation. Thus:

g(-2)=0.5(-2)+1=-1+1=0

Row 2:

Likewise, 0 is less than or equal to 2. We will continue to use the first equation:

g(0)=0.5(0)+1=1

Row 3:

2 is not less than 2 but it is equal to 2. So we will continue to use the first equation:

g(2)=0.5(2)+1=1+1=2

Row 4 and 5:

Both 4 and 6 are greater than 2. Thus, we will use the second equation. Therefore:

g(4)=-8\text{ and } g(6)=-8

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 0.27% as a decimal
    8·2 answers
  • Write the pair of fractions as a pair of fractions with a common denominator 1/4 and 5/12
    8·1 answer
  • Can someone help me with this question please?
    12·2 answers
  • The scale factor for a model is 5cm= m model: 9.5cm actual : 30.5m
    13·1 answer
  • ...........................................................................
    12·1 answer
  • Please help me with this!!
    6·1 answer
  • Solve plssss vvvvvvvdhhdgd
    11·1 answer
  • Find the value of x and y is (3x_6) (12,y-1)​
    5·2 answers
  • Solve for x in the figure below <br>2x<br>3x<br>135​
    7·1 answer
  • Evaluate the expression when a=14 and b=6<br><br><br><br> −8ab= ?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!