1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alukav5142 [94]
2 years ago
10

On July 1, 2015, Friedman Inc. invested $717,963 in a mine estimated to have 806,700 tons of ore of uniform grade. During the la

st 6 months of 2015, 103,700 tons of ore were mined and sold.
(a) Calculate depletion cost per unit. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 0.50.)

(b) Prepare the journal entry to record depletion expense. (Round answer to 0 decimal places, e.g. 2,125. If no entry is required, select "No entry" for the account titles and enter 0 for the amounts. Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually.)

(c) Assume that the 103,700 tons of ore were mined, but only 87,000 units were sold. How are the costs applicable to the 16,700 unsold units reported?
Business
1 answer:
yaroslaw [1]2 years ago
5 0

Answer:

The computations are shown below:

Explanation:

(a) Depletion cost per unit

Depletion cost per unit

= $717,963 ÷ 806,700 tons

= $0.89 per ton

(b) The Journal entry to record depletion expense is

Depletion Expense                   A/c Dr     $ 92,293     (103,700 tons × $0.89)

          To To Accumulated Depletion      A/c   $ 92,293

(Being the depletion expense is recorded)

(c) The cost applicable is

= 16,700 unsold units × $0.89

= $14,863  

You might be interested in
What happens to earnings in a cooperative?
Lunna [17]

The earnings in a cooperative are shared with member owners.  The cooperative societies distribute the profits to its members based on the business transacted with the Cooperative society.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A typical major requirement for a business major would be a course in: A.physics. B.music theory. C.economics. D.physical educat
Llana [10]
Economics because it has to deal with money, which is important for a career in business.
7 0
2 years ago
You just acquired a home mortgage for 30 years in the amount of $184,500 at 4.65 percent interest, compounded monthly. How much
alex41 [277]

Answer:

EMI=P*r * (1+r)^n/(1+r)^n-1

Where EMI= equal monthly installments

P=Principal amount

r=rate of interest

n=numer of periods

Explanation:

P=$184,500

r=4.65%/12=.3875%

n=30*12=360

EMI=$184,500*.3875%*(1+.3875%)^360/((1+.3875%)^360-1)

EMI=$951

Interest in first monthly installment=$715

Principal Amount in first monthly installment=$236

7 0
2 years ago
Which of the following is NOT true of credit cards? AThey offer the highest level of fraud protection. BThey are the best paymen
choli [55]
A because you can get your card stolen from you
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr
Bumek [7]

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Yvette Bradbury is an account representative at Commerce Savings Bank, earning $45,600 annually, paid semimonthly. She contribut
    10·1 answer
  • Kara and simon are both middle managers at gotcha international. kara is dissatisfied because she knows that simon makes more in
    8·1 answer
  • Dan is excited to start marketing and selling his new indoor practice hockey tarps and would like to start today. He already has
    10·1 answer
  • Walter Company uses a job-order costing system to account for product costs. The following information pertains to the current y
    7·1 answer
  • Ames, Inc., has $1 million of notes payable due June 15, Year 2. At the financial statement date of December 31, Year 1, Ames si
    9·1 answer
  • An aircraft company is considering using a new lightweight fastener, called the Superlight, to rivet certain sheet metal parts t
    5·1 answer
  • Question 5 of 10
    14·2 answers
  • Which factors did you include in your response? Check all that apply.
    12·1 answer
  • _____ management planning involves the creation of a plan to guide the actions of an entire company. Multiple choice question.
    7·1 answer
  • Coronado Company reported net income of $69000 for the year. During the year, accounts receivable decreased by $8100, accounts p
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!