1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sveta_85 [38]
3 years ago
9

Which of the following is an irrational number ??

Mathematics
2 answers:
Hunter-Best [27]3 years ago
7 0
Hello!

An irrational number cannot be written as a fraction. Let's look at our options.

In D, the exponent and square root cancel each other out. This leaves us with ten, which is a rational and whole number.

For B, and repeating decimal can be written as a fraction using a specific formula. Therefore B is also rational.

For A, the square root of 196 is 14, which is a whole number and is therefore rational.

For C, the square root of 8 is 2.8284....... and continues on in no specified order. Therefore it cannot be converted into a fraction. Therefore, C)√8 is irrational.

I hope this helps!
Anna71 [15]3 years ago
5 0
The answer is the 2nd choice
You might be interested in
Write three numbers grater than 20 that have 9 as a factor
Burka [1]
27, 36, 45 are greater than 20 and multiples of 9.
5 0
3 years ago
What is the slope between the points (8, -2) and (-7, 10)
lara [203]
Slope formula:
(y2-y1)/(x2-x1)

Substitute in the points into the slope formula.

Slope= [10-(-2)] / [(-7)-8]
Slope= (10+2) / (-15)
Slope= 12/-15
Slope= -12/15
Simplify (3 goes into each)
Slope= -4/5

Hope this helps!! :)
8 0
3 years ago
Algebraically solve the inequality: 5x-6>/1+2(4x+1)
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer:

x<-3

Step-by-step explanation:

Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.

3 0
3 years ago
You are researching the price of MP3 players. You found an average price of $58.80. One MP3 player costs $56 and another costs $
Butoxors [25]

The price of third MP3 player is $58.40

Step-by-step explanation:

Given,

Cost of one MP3 palyer = $56

Cost of another MP3 player = $62

Average price of MP3 player = $58.80

Let,

Cost of third MP3 player = x

Average = \frac{Sum\ of\ costs}{Number\ of\ items}

{58.80}=\frac{56+62+x}{3}

Multiplying both sides by 3

3*{58.80}=\frac{56+62+x}{3}*3\\176.40=118+x\\176.40-118=x\\58.40=x\\x=58.40

The price of third MP3 player is $58.40

Keywords: average, division

Learn more about division at:

  • brainly.com/question/8907574
  • brainly.com/question/8790374

#LearnwithBrainly

8 0
3 years ago
PLEASE HELP!!! Super important!!!
g100num [7]

Answer:

5n

Step-by-step explanation:

output=5x

where x is = input

there fore if input is n, output is 5n

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HEYYYYY YOU......I NEED HELP
    10·2 answers
  • A number x plus 10 is more than 2
    5·1 answer
  • T to the third power minus 6t squared plus 5t equals 0 solve the equation?
    5·1 answer
  • A 12 pack of Dove Hand soap cost $8.84 what is the unit rate.
    11·1 answer
  • What is the formula for the general term of the arithmetic sequence 1, 5, 9, 13, …?
    6·1 answer
  • A small country is made up of two islands: a big island and a small island. There are currently 530,000 people living on the two
    10·1 answer
  • Are these 2 ratios equivalent ratios?
    15·2 answers
  • Find the area of a triangle if the base is 8.2 m and the height is 4.6 m. (A=1/2bh)
    14·2 answers
  • I WILL GIVE 13 POINTS IF YOU SHOW YOUR WORK WITH THE ANSWER A clothing store purchased jeans from the manufacturer at a cost of
    10·2 answers
  • Instructions: Find m
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!