1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ahat [919]
3 years ago
9

PLEASE HELP! GIVING 15 FREE POINTS PLUS BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER!!!

Mathematics
2 answers:
natka813 [3]3 years ago
7 0

Answer:

x = -5

Step-by-step explanation:

sashaice [31]3 years ago
3 0

Answer:

The answer to your question is: first option

Step-by-step explanation:

                    \frac{2x}{3} - \frac{1}{2} = \frac{1}{3} + \frac{5x}{6}            

                  \frac{2x}{3} - \frac{5x}{6} = \frac{1}{3} + \frac{1}{2}

                                \frac{4x - 5x}{6} = \frac{2 + 3}{6}

                                       \frac{-1x}{6} = \frac{5}{6}

                                                             -x = 5

                                                              x = -5

                   

You might be interested in
How to caculate area of a circle?
Aleks [24]

The area of a circle is pi times the radius squared (A = π r²). Example of calculating the area of a circle is in the image below.

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Brian pays £465.98 a year on his car insurance. The insurance company reduces the price by 3.6%.How much does the insurance cost
inysia [295]

Answer:

The correct answer is £449.20 rounded upto 2 DP.

Step-by-step explanation:

Brian pays £465.98 a year on his car insurance.

The insurance company reduces the price by 3.6%.

The amount reduced by the insurance company is 3.6% of 465.98 = £16.77528.

Price the insurance company charges now is given by subtracting the previous cost with the reduction amount.

Thus the insurance cost now = £ (465.98 - 16.77528) = £449.20472 ≈ £449.20.

Thus the reduced insurance cost Brian has to pay now is £449.20 rounded to 2DP.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost for a pack of 18 pencils is $3.24. Find the unit price in dollars per pencil. If necessary, round your answer to the ne
nexus9112 [7]

Answer:

$0.18 per pencil.

Step-by-step explanation:

"Dollars per unit" means that you take the dollar amount and divide it by the amount of pencils, so you get 3.24/18, or .18.

4 0
3 years ago
A person wants to increase a (5 in. by 7 in.) photo to an (8 in. by 10 in.) but since the aspect ratios are not the same some of
Llana [10]

Answer:

89.3

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Claire has 6 plates. She puts 7 muffins on each plate. She finds the total number of muffins by using the model below. Which exp
crimeas [40]
It is e and c and that is it
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 1.73 written as a percent?<br><br> A.0.0173%<br><br> B.0.173%<br><br> C.17.3%<br><br> D.173%
    13·2 answers
  • How do you do <br><br>f(x)=12x+3 2units left<br>g(x)=<br><br><br>please help I'm confused ​
    13·1 answer
  • The contents of a sample of 26 cans of apple juice showed a standard deviation of 0.06 ounces. We are interested in testing to d
    12·1 answer
  • (2 + i)(3 - i)(1 + 2i)(1 - i)(3 + i)
    15·1 answer
  • Please help ( Sorry I suck at math lol )
    13·2 answers
  • Steve increases his math average by nine points over a period of 15 weeks how many points did he per week did his average increa
    15·2 answers
  • The rate of change is
    10·1 answer
  • Can someone help? Awnsers <br> A. 7:10<br> B. 7/17<br> C.10 to 7<br> D. 10:17<br><br> Thankyou!
    11·1 answer
  • In the section describing the survey methods, the report states, “For results based on the total sample of national adults, the
    10·1 answer
  • k h S Which of the following is a true proportion of the figure based on the triangle proportionality theorem?​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!