Answer:
B. t = 12h
Step-by-step explanation:
Multiplying the number of hours worked by how much you earn per hour will give you how much you'll earn.
Good evening
Answer:
<em>a) the cost of one apple is €</em><em>0.9</em>
<em>b) the cost of one pineapple is €</em><em>5.4</em>
<em>c) the cost of two pineapples and six apples is €</em><em>16.2</em>
Step-by-step explanation:
Consider P the price of a pineapple
A the price of an apple
A pineapple costs six times as much as an apple means P = 6A
Mum paid €7.20 for one pineapple and two apples means P + 2A = 7.20
then
6A + 2A = 7.20
then
8A = 7.20
then
A = €0.9
Since P = 6A then P = 6×(0.9) = €5.4
the cost of two pineapples and six apples
= 2P + 6A
= 2P + P
= 3P
= 3×(5.4)
= €16.2
Answer:
2 1/4
Step-by-step explanation:
Each person gets 2 1/4 bread sticks.
9÷4= 2 1/4
Work out 9% of $87.00 then add theat to the $87.00 that will be the total cost. find how much cash she gave the cashier and then minus the total cost from that to find the change she got.