1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
777dan777 [17]
2 years ago
15

Two squares are attached to the sides of a quarter circle as shown.

Mathematics
2 answers:
olya-2409 [2.1K]2 years ago
6 0
Area of a square is ; 10 * 10 = 100
We have 2 squares so total is 200.

Area of a circle is pi* r^2 = 3.14 * 100 = 314
But we have quarter of a circle so area will be 314/4 = 78.5

Total area of the shape is 200 + 78.5 = 278.5
Art [367]2 years ago
6 0

Answer:

278.5 I TOOK THE TEST

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help pls ahdjsjfjdjcjdj
MrMuchimi

Answer:

B. t = 12h

Step-by-step explanation:

Multiplying the number of hours worked by how much you earn per hour will give you how much you'll earn.

3 0
3 years ago
Cone is radius of 9 inches and 6 inches height what is the exact volume of the cone
Schach [20]
The answer would be 108
3 0
3 years ago
16. Mum went shopping at the vegetable stand.
kondaur [170]

Good evening

Answer:

<em>a) the cost of one apple is €</em><em>0.9</em>

<em>b) the cost of one pineapple is €</em><em>5.4</em>

<em>c) the cost of two pineapples and six apples is €</em><em>16.2</em>

Step-by-step explanation:

Consider P the price of a pineapple

               A the price of an apple

A pineapple costs six times as much as an apple means P = 6A

Mum paid €7.20 for one pineapple and two apples means P + 2A = 7.20

then

6A + 2A = 7.20

then

8A = 7.20

then

A = €0.9  

Since P = 6A then P = 6×(0.9) = €5.4

the cost of two pineapples and six apples

= 2P + 6A

= 2P + P

= 3P

= 3×(5.4)

= €16.2

     

7 0
3 years ago
A server brings 9 bread sticks to a table with 4 people. How many bread sticks each persons gets ?
AURORKA [14]

Answer:

2 1/4

Step-by-step explanation:

Each person gets 2 1/4 bread sticks.

9÷4= 2 1/4

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ms. taylor bought a water tube to pull behind her boat. the tube cost $87.00 and 9% sales tax was added at the register. ms.tayl
zhuklara [117]
Work out 9% of $87.00 then add theat to the $87.00 that will be the total cost. find how much cash she gave the cashier and then minus the total cost from that to find the change she got.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Order the numbers from least to greatest -7/6,-2.8,-5/4,4/3,1.3
    12·1 answer
  • Henrique drew and labeled the net shown. He also labeled the areas of the left and right triangular sides.
    13·2 answers
  • Find the missing angle measure in each figure​
    15·1 answer
  • a country's population in 1990 was 242 million, in 1999 it was 244 million. estimate the population in 2013
    7·1 answer
  • An office has 80 employees, and 24 of the employees are managers. What percentage of the employees are managers?
    13·2 answers
  • In a fictional study, a pretest-posttest design was used to examine the influence of a television program on children's aggressi
    13·1 answer
  • A motorist travels 90 miles at a rate of 20 miles per hour. If he returns the same distance at a rate of 40 miles per hour, what
    14·1 answer
  • A functin is defined by f(x) = 3x2 - x3. What is f(2)?
    13·2 answers
  • You paint four walls. Each wall is a rectangle with a length of 18 feet and a height of 12 feet. One gallon of paint covers abou
    10·1 answer
  • Can someone help me on this question?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!