1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dmitriy555 [2]
3 years ago
11

What is this answer−4+(−2)=

Mathematics
2 answers:
Arte-miy333 [17]3 years ago
6 0

Answer:

-6

Step-by-step explanation:

-4-2

= -6

vova2212 [387]3 years ago
5 0

Answer:

-4 + (-2) = -6

Step-by-step explanation:

1. Remove the parentheses

-4 - 2 → -4 + -2 = -6

Hope this helped! :)

You might be interested in
A rectangular computer monitor is measured by the length and width of its display resolution. Three different monitors are descr
Anna [14]

Answer: Monitors A and B

Step-by-step explanation:

The similar monitors based on display resolution are those with similar ratios.

Take the ratios to their simplest forms to see which are similar.

Monitor A

= 640 : 480

= 16 : 12

= 4 : 3

Monitor B

= 800 : 600

= 8 : 6

= 4 : 3

Monitor C

= 1,280 : 800

= 32 : 20

= 8 : 5

<em>Monitors A and B are similar as they have the same display ratio. </em>

3 0
3 years ago
How to do you add probability
o-na [289]
To add the probabilities, you would have to treat them like any other numbers. If they are decimals or percents, you can follow basic addition rules. If you are given the probabilities as fractions, make sure that you have common denominators when you add them.
6 0
4 years ago
Can someone please help me?
goldenfox [79]

Answer:

2 sin x cos x

sorry for wrong answer

7 0
3 years ago
What is the eighth multiple of 12​
mylen [45]

Answer:

8 x 12 = 96!

Step-by-step explanation:

It is the same as 8 x 12, which would have the answer of 96.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What equivalent of 4:25
Lady_Fox [76]

Answer: 16 percent

Step-by-step explanation:

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sam has $40. He buys a book for $12.99 and a puzzle for $15.49.
    12·2 answers
  • Write a join problem that can be solved by 5/3 - 2/5
    15·1 answer
  • -7(8+7v)= -5+2v solve the equation
    13·1 answer
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
    9·2 answers
  • 8 oranges between 4 people. How many oranges will each person get?
    8·2 answers
  • The area of a rectangle field is 4424 m squared. If the width of the field is 56 m, what is its length?
    7·2 answers
  • What is the value of k?<br> k=<br> N<br> M
    14·2 answers
  • Fre.e po.ints have a great day
    15·2 answers
  • Bob invests $500 into an account with 4.5%
    9·1 answer
  • Choose the numbers that are irrational
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!