Your Answer is C (25,25).
On the second tringle there is x+20
On the first there is 5x
This means the second triangle is 5+20=25
So both are 25
Hope this helps!
Answer:
The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.
Step-by-step explanation:
To calculate unit rate, you divide the price by the oz.
So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.
To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.

(a)
![f'(x) = \frac{d}{dx}[\frac{lnx}{x}]](https://tex.z-dn.net/?f=f%27%28x%29%20%3D%20%5Cfrac%7Bd%7D%7Bdx%7D%5B%5Cfrac%7Blnx%7D%7Bx%7D%5D)
Using the quotient rule:


For maximum, f'(x) = 0;


(b) <em>Deduce:
</em>

<em>
Soln:</em> Since x = e is the greatest value, then f(e) ≥ f(x) > f(0)


, since ln(e) is simply equal to 1
Now, since x > 0, then we don't have to worry about flipping the signs when multiplying by x.



Taking the exponential to both sides will cancel with the natural logarithmic function in the right hand side to produce:


, as required.
Answer:
True
Step-by-step explanation:
$3000
-lesser of realized gain or boot