1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iVinArrow [24]
3 years ago
10

I am really stuck for how to solve x with algebra it is so confusing does anyone have any tips

Mathematics
1 answer:
MAXImum [283]3 years ago
8 0
<span>Example: x − 2 = 4</span>

When we put 6 in place of x we get:

6 − 2 = 4

which is true

So x = 6 is a solution.

You might be interested in
1. what is the perimeter of the triangle?<br> 2. what is the area of the triangle?
jonny [76]

Answer:

See below. A=45 p=39.64

Step-by-step explanation:

Hi = 9 squares (h)

Gh= 14 squares. (b)

Area of a triangle = 1/2 bxh

1/2 14 x 9

7x9= 45.

Area =45 squares.

Perimiter

A= side hi (9)

B= side gh (14)

C= side gi (unknown)

A^2 + b^2 = c^2

9^2 + 14^2 = 277

C^2 = 277

Square root of 277 =c

C length =16.64 squares

A+b+c = perimeter

9+14+16.64 = 39.64 squares.

Sorry I cannot see the units of measure in the photo

7 0
2 years ago
Please help me...?<br><br> i'll give brainliest to correct answer! :D
elixir [45]

Answer:

D) 100% Positve

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Twelve people are given two identical speakers,
ziro4ka [17]
You duckkersndnd d did d sksbdkdbskdbskdvsksvskdyfnrvakchrbakrbsksvrkd
3 0
3 years ago
A 6-pound container of detergent costs $4.38. what is the price per pound?
lesya692 [45]

Answer:

.73 per pound

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of pounds

4.38/ 6

.73 per pound

7 0
3 years ago
How do you solve -1/3y-6=-11?
Ket [755]

Answer:

y=15

Step-by-step explanation:

-1/3(15)-6=-11

-5-6=-11

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • $7600 is invested for one year, part at 4% and the remainder at 5%. The income from the two investments is $338. Find the amount
    13·1 answer
  • HELP.meeee for math​
    8·1 answer
  • Find the nth term of this sequence -2 3 8 13 18
    14·1 answer
  • Someone help me plz hurry <br><br> -51/7
    10·2 answers
  • Answer asap!!! which equation could be used to find the perimeter of a rectangle that has a width of 10 inches and a length of 2
    7·1 answer
  • 6.8 + [(0.5 times 7) + (3.1 times 3)] answer
    6·1 answer
  • Sid had $42 he owned $10 to his brother .Choose the correct expression to show this
    11·2 answers
  • I need help with this :( will mark brainliest
    12·1 answer
  • G) Marcie's sugar cookie
    14·2 answers
  • What’s the area of the shaded region???
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!