1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
White raven [17]
3 years ago
11

Suppose the a mountain bike that sells for $419 is on sale for 20.5% off.

Mathematics
1 answer:
nata0808 [166]3 years ago
8 0
Regular price:  $419
Sale price:  (1-0.205)($419) = $333.11

The bike will cost $333.11 before tax.  You haven't shared the tax rate, but I can at least tell you that the cost of the bike after tax will be 

(1.00 + rate as a decimal fraction)*$333.11.

Example:  If the tax rate is 7.5%, then the bike will cost (1.00+0.075)*($333.11).
You might be interested in
I need help with this one plz! (marking BRAINLIST) :) ​
miskamm [114]

Answer: (a) = 110 degrees, (b) = 8

If I understand the picture correctly, (a) wants you to find the angle K. It first shows us that both J to K, and L to K are equal in length of 11, thus there is no deviation in angle 35 degrees with L (so they both equal each other). Therefore, the angle K will equal 180 degrees subtracted by the sum of J and L, which is 110 degrees.

For (b), it appears that all the angles have the same singular mark at the edges, so all sides will equal 8.

I hope this helped!

3 0
3 years ago
A circular mirror has a diameter of 12 inches. part a what is the area, in square inches, of the mirror?
vovangra [49]
1st part is c
2nd part is d 

I BELIEVE
6 0
3 years ago
Write the word sentence as an inequality. <br> One plus a number y is no more than −13.
Serjik [45]
1+y \leq 13
6 0
3 years ago
Help Please! I will give brainliest!!
seropon [69]
The answer is 32.7 b so the answer is 105 over 10
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of d such that the system of equations
vova2212 [387]

Answer:

18x okkklllkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkmmm

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Oliver lived 3 miles from his school. If he rode his bike 1/2 of the distance and then walked the rest, how far did he ride his
    5·2 answers
  • This box can be packed with 48 unit cubes the unit cube is 1 meter what the volume of the box
    9·2 answers
  • Find the radian measure of an angle of 110º.
    8·2 answers
  • Find the product (8b-8)(-2b2 - 7b + 5)
    12·1 answer
  • The middle term in a set of data. If the data set has an even number of terms this is the average of the two middle terms.
    13·1 answer
  • True or False: the sum of any two consecutive prime numbers is also prime?
    15·2 answers
  • A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food?
    8·2 answers
  • Ill give brainliest <br> please help me.
    12·2 answers
  • 1) ab (c² + 1) - C (a² + b²)​
    8·2 answers
  • I need help on this one too please
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!