1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
devlian [24]
3 years ago
8

A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food?

Mathematics
2 answers:
DiKsa [7]3 years ago
8 0
I feel like it the answer is A
Gennadij [26K]3 years ago
7 0

Answer:

Answer choice C

Step-by-step explanation:

The unit price of a product is how much that product costs for a single unit, or in this case pound. 7 pounds of dog food to 21 dollars has the same ratio as 1 pound of dog food to three dollars, meaning that the unit price of dog food is $3 per pound. Hope this helps!

You might be interested in
How many degrees are in each interior angle of a regular pentagon? 50 72 108 120
Sindrei [870]

The answer 108 degrees.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
11 Willie and two of his friends earn money mowing lawns in their neighborhood. On
ra1l [238]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Shawna and her best friend Keisha go shopping. The function p(t) = 3x +2x-4x2+ 21 represents how much money each girl spent base
NNADVOKAT [17]

Answer:

\$30

Step-by-step explanation:

we have

p(t)=3x+2x-4x^{2}+21

<em>Find the amount of money that each girl spent</em>

For t= 2 hours

p(2)=3(2)+2(2)-4(2)^{2}+21

p(2)=10-16+21

p(2)=\$15

<em>Find the amount of money that they spend together</em>

Multiply by 2 the amount of money that each girl spent

(2)\$15=\$30

3 0
3 years ago
The ratio of the weight of an object on Mars to the weight of an object on earth is 0.4 to 1. How much would a 170 pound astrona
Rama09 [41]

Multiply 170\cdot0.4=68

A 170 pound astronaut would weigh 68 pounds on mars.

Hope this helps :)

3 0
2 years ago
4(x + 1) = 28<br> Multi step
xenn [34]

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

Pardon the bad handwriting

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Use ΔDEF, shown below, to answer the question that follows: Triangle DEF where angle E is a right angle. DE measures 55. EF meas
    15·2 answers
  • Adrian's recipe for raises muffins calls for 1 3/4 cups raisins for one batch of muffins Adrian wants to make 2 1/2 batches of m
    7·1 answer
  • Find the fifth term in the sequence
    9·1 answer
  • What is the solution of logx 729=3?
    15·2 answers
  • Please answer 63 points for the answer
    12·1 answer
  • Sam is 10 years younger than one-half the age of his aunt. Let a represent his aunt’s age. Which shows his aunt’s age written as
    5·2 answers
  • A drawing of a box has dimensions that are 2 inches, 3 inches, and 5 inches. If the drawing is on a 1: 8/3 scale, What are the d
    15·2 answers
  • If you say i need help i will be their right away because your in danger
    5·1 answer
  • The area of a parallelogram is 108 square inches. What is the length of the parallelogram if the height is 6 inches
    7·2 answers
  • (2y-9x) ^2 please, I am in a crunch ​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!