1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexira [117]
3 years ago
5

Use the information about Billy's Burgers to answer the following question(s):

Business
1 answer:
Oksi-84 [34.3K]3 years ago
3 0

Answer:

c. $25.2 million

Explanation:

Billy's Burgers' Accounts receivable 2011 = Accounts receivable 2010 *(1+Growth rate)

Billy's Burgers' Accounts receivable 2011 = $21,000,000 * (1+0.20)

Billy's Burgers' Accounts receivable 2011 = $21,000,000 * (1.20)

Billy's Burgers' Accounts receivable 2011 = $25,200,000.

You might be interested in
Using the information below for Sundar Company; determine the cost of goods manufactured during the current year: Direct materia
Citrus2011 [14]

Answer:

c. $ 98,000

Explanation:

The cost of goods manufactured is determined by adding the total manufacturing cost and adjusting it for the difference in work in process balances.

Direct Materials Used                                        $ 19,000

Direct Labor Used                                              $ 24.500

Factory Overhead                                              <u>$ 55.100</u>

Total manufacturing cost input                         $ 98,600

Add: Opening work in process                         $ 10.700

Less: Closing work in process                         <u>$ (11,300)</u>

Cost of goods manufactured                            <u>$ 98,000</u>

7 0
3 years ago
Take a look around your house and identify household products that work by means of an enzyme. name the products, and indicate h
vredina [299]
Enzymes are biological catalysts that increase the rate of chemical reactions without being used up. The most common enzyme types used in the Household care industry are proteases (example: powder labelled as meat tenderizer which reduces meat's toughness.<span>, cleaning agents,...) .E</span><span>nzymes found in some toothpastes include papain (claimed to help whiten teeth) and lysozyme (kills bacteria).</span>
6 0
3 years ago
A change in the relative price of one good versus another will cause a change in marginal product and the allocation of labor re
kakasveta [241]

Answer:

The correct answer is: increase relative to Industry B.

Explanation:

The marginal revenue product measures the conribution of each additional unit of input employed in the production process. It is calculated as the product of price of product and marginal product of input.

The profit maximizing level of wage is when the marginal revenue product of labor is equal to wages.

Suppose there are two goods, A and B respectively.

When the price of good A increases relative to good B, the marginal revenue product of labor employed in production of good B will increase as well.

This will cause the wage rate of those workers to increase in comparison to workers in industry B.

4 0
3 years ago
Congratulations! You were the 10th caller on the KMTH morning show and you just won $3,000.00. After you calm down, you decide t
VashaNatasha [74]

Answer:

$4,697.04

Explanation:

In simple words , this question requires us to find the Future Value in 5 years time. We compound the Present Value using the effective interest rate to determine the Future Value of an investment.

<em>PV = $3,000.00</em>

<em>P/YR = 12</em>

<em>N = 5 x 12 = 60</em>

<em>I = 9 %</em>

<em>PMT = $0</em>

<em>FV = ?</em>

Using a Financial calculator to enter the parameters as above the Future Value (FV) is $4,697.04

therefore,

In 5 years time, you will have $4,697.04.

8 0
3 years ago
A company manufactures various-sized plastic bottles for its medicinal product. The manufacturing cost for small bottles is $50
Artyom0805 [142]

Answer:

a. $(8000)

b. Company should choose alternative 1 and make bottles.

Explanation:

Particulars               Make Bottles            Buy Bottles  Differential

                                Alternative 1             Alternative 2

Purchase Price                  0                       $37                               $(37)

Freight Charges                 0                       $4                                $(4)

Variable cost                    $33                                                          $33

Fixed Cost                        $17                     $17                                  0

Cost per unit                    $50                    $58                              $(8)

Income / (Loss)                 $50,000            $58,000                      $(8,000)

b. The company should choose alternative 1 and make bottles. The buying of bottles will cost company loss of $8,000.

7 0
4 years ago
Other questions:
  • Which of the following tips can hurt your cash flow
    13·1 answer
  • A person who pays $4,500 in real estate property taxes and is in the 28 percent tax bracket, would reduce the amount paid for fe
    5·1 answer
  • As part of an application for a job, dan is asked to complete some psychological tests, including one in which he responds "true
    13·1 answer
  • ______is the difference between the early start and the late start days for a given
    13·1 answer
  • In a private club, a member is paying for: The service of the alcoholic beverage. The alcoholic beverage. A membership fee. None
    11·2 answers
  • An off-balance-sheet asset is an item that moves onto the asset side of the balance sheet when a contingent event occurs or at t
    14·1 answer
  • Alcorn Service Company was formed on January 1, 2018.
    7·1 answer
  • Explain how goal setting affects a person's motivation...
    6·2 answers
  • An analyst gathered the following information about a company for a fiscal year: QuarterPurchases in UnitsCost per UnitPurchases
    8·1 answer
  • To be considered an official record the document must be:
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!