1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irakobra [83]
3 years ago
7

6. Leo earns $16/h as a gardener in a city

Mathematics
1 answer:
Katen [24]3 years ago
7 0

a) He will earn $584 for working 36 hours.

b) He will earn $656 for working 39 hours.

c) He will earn $728 for working 42 hours.

Step-by-step explanation:

Amount per hour = $16

Time and a half means 1.5 times more than the original payment.

Therefore, above 35 hours, the earning for one hour,

Extra time per hour = 16*1.5 = $24

A) 36 h

For the first 35 hours, he will get $16 per hour, therefore,

Amount of 35 hours = 35*16= \$560

Amount of one hour = $24 (as calculated above)

Total = 560+24 = $584

He will earn $584 for working 36 hours.

B) 39 h

39 h = 35h + 4h

Amount of 35 hours = $560

Amount of extra 4 hours = $24*4 = $96

Total = 560+72 = $656

He will earn $656 for working 39 hours.

C) 42 h

42 h = 35h + 7h

Amount of 35 hours = $560

Amount of extra 7 hours = 24*7 = $168

Total = 560+168 = $728

He will earn $728 for working 42 hours.

Keywords: addition, multiplication

Learn more about addition at:

  • brainly.com/question/7888686
  • brainly.com/question/8224301

#LearnwithBrainly

You might be interested in
Find two integers whose sum is 10 and product is 9
Leviafan [203]

Answer:

let the numbers be x and y then by given conditions:

x + y = 10 ….. eq 1

and

xy = 9….. eq 2

from eq 2. y = 9/x

put this in eq. 1

x + 9/x = 10

x + 9= 10x

x = 1

now,

xy = 9put value of x

y = 9

Step-by-step explanation:

Hope it is helpful....

5 0
2 years ago
3) Chris wants to order DVD's over the internet. Each DVD costs $15.99 and shipping the entire order
satela [25.4K]

Answer:

He can buy 5 DVD's. (Brainliest please)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Name the angle in (4) different ways.
MaRussiya [10]

Answer:

An angle can be named in different ways:

•by a number or letter written inside the angle.

•by the name of the vertex.

•by the vertex and a point on each ray.

3 0
2 years ago
Which are equivalent ratios to 7:13?
Dennis_Churaev [7]

Answer:

14:26, 21:39, 28:52, 35:65, 42:78, 41:91

Step-by-step explanation:

All of the above are equivalent ratios. These are only a few. More can be found by just simply multiplying 7 by any amount, and 13 by any amount.

6 0
3 years ago
Please help, what is t^2-4=0
likoan [24]

Answer:

you can use quadratic formula for this equation

= − ±√ ² − 4  ÷2

8 0
2 years ago
Other questions:
  • I need to learn how to solve this problem
    11·1 answer
  • From a window 20 feet above the ground, the angle of elevation to the top of a building across
    12·1 answer
  • How many more students studied for at least 3 hours compared to students who studied
    10·1 answer
  • Solve the equation.<br><br> x−8π=π<br> x=
    15·1 answer
  • Solve.<br> -3/4- 4/3 = <br> Aswdfeghrjkt
    15·2 answers
  • 2. A random sample of 30 households was selected as part of a study on electricity usage, and the number of kilowatt-hours (kWh)
    7·1 answer
  • Use the equation of the circle centered at the origin and
    10·1 answer
  • 10 points
    5·2 answers
  • A package of 4 pairs of insulated costs ​$21.96. What is the unit price of the pairs of ​?
    12·1 answer
  • What happens to the ones digit when you add on tens?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!