1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vova2212 [387]
3 years ago
9

The rabbit population in a certain area is 500% of last years population. There are 1,300 rabbits this year. How many were there

last year?
Mathematics
1 answer:
Anvisha [2.4K]3 years ago
6 0
1,300 x500% = 6500 rabbits hope this helps
You might be interested in
Roundup Racquets restrings tennis racquets for $22. If the store restrings 20 racquets each month, what is the monthly revenue f
ser-zykov [4K]

Answer:

The revenue would be $ 440

Step-by-step explanation:

Consider the correct complete question is,

"Roundup Rackets restrings a tennis racket for $22. If the store restrings 20 rackets each month, what is the monthly revenue from restringing rackets."

Thus,

The price for restrings each tennis racket = $ 22,

Number of rackets re stringed in a month = 20,

Hence, the monthly revenue = price of restrings each tennis racket × number of rackets re stringed

= 22 × 20

= $ 440

7 0
3 years ago
With which information can you construct a unique rhombus?
qaws [65]
I believe the correct answer is D.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Devon paid for 4 pounds of bananas with a $10 bill. He got back $4.00. What was the cost of 1 pound of bananas? $3.50 $24.00 $1.
Maksim231197 [3]

Answer:

24.00

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
1.
Elan Coil [88]

Answer:

Step-by-step explanation:

bvgfyr

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
There is a parallelogram ABCD with diagonals AC and BD. The diagonals AC and BD intersects each other at point E. Side AB is con
grandymaker [24]

Answer:

SAS theorem

Step-by-step explanation:

Given

\square ABCD

\[ \lvert \[ \lvert AB =\[ \lvert \[ \lvert CD

\angle BAC = \angle  DCA

Required

Which theorem shows △ABE ≅ △CDE.

From the question, we understand that:

AC and BD intersects at E.

This implies that:

\[ \lvert \[ \lvert AE = \[ \lvert \[ \lvert EC

and

\[ \lvert \[ \lvert BE = \[ \lvert \[ \lvert ED

So, the congruent sides and angles of △ABE and △CDE are:

\[ \lvert \[ \lvert AB =\[ \lvert \[ \lvert CD ---- S

\angle BAC = \angle  DCA ---- A

\[ \lvert \[ \lvert BE = \[ \lvert \[ \lvert ED or \[ \lvert \[ \lvert AE = \[ \lvert \[ \lvert EC  --- S

<em>Hence, the theorem that compares both triangles is the SAS theorem</em>

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Daneielle's rectangular bedroom has an area of 12 3/4 square meters.It is 3.4 meters long. How many meters wide is Danielle's be
    9·1 answer
  • Jasmine wants to use her savings of $1128 to buy video games and music CDs. The total price of the music CDs she bought was $72.
    9·1 answer
  • In sugar beet, there is 21% of sugar. How much sugar beet do you need in order to get 7,413 tons of sugar?
    13·2 answers
  • Grade 9 mathematics please help asap. Thank you so much!!!
    11·1 answer
  • Planes A and B intersect in line s. If point V is a point on line s, then it lies on:
    11·1 answer
  • Please answer in a test!
    10·2 answers
  • How would I graph this y=1/3x+2,y=-x-2
    6·1 answer
  • Find the measurement indicated in each parallelogram
    9·2 answers
  • Patric wants to buy some orange juice . She can get a quart for $1.49 , half gallon for $2.49,or a gallon for $4.89. Which is th
    14·2 answers
  • A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!