1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
3 years ago
10

Find the mass of the cone using triple beam balance

Mathematics
1 answer:
FromTheMoon [43]3 years ago
4 0

Answer: it’s 542.0 ur welcome

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which expression has a positive quotient?
Tju [1.3M]
A because two negatives make a positive
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Super easy plz answer all for 20 points just adding
sergejj [24]
7/8+9/10=71/40=1 31/40
1/4+2/3=11/12
1/2+1/4 is different from 1/2+1/3 because 
1/2+1/4= 2/4+1/4=  5/1 =1  1/4
1/2+1/3=3/6+2/6=5/6
6 0
3 years ago
I NEED HELP PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
diamong [38]
Geez that is real complicated sorry I’m not sure just go with your gut
6 0
3 years ago
Simplify <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%28r%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D4" id="TexFormula1" title="(r\frac{1}{2}4" alt="(r\frac{1}{2
Katena32 [7]

Hello!!

════ ⋆★⋆ ════

\mathbb{A~N~S~W~E~R~:}

= r · 2

➡ \Huge \sf \mathbb \color{}\underline{\colorbox{ANSWER~WITH~EXPLANATION ~!}{}}

\mathfrak{apply~the~fraction~rule:  }   a \frac{b}{c} =\frac{a~. ~b }{c}

\mathfrak{apply~rule:  }  a · 1 = a

r · 1 · 4 = r · 4

=\frac{r~.~4}{2}

\mathfrak{divide~the~numbers~:  } \frac{4}{2} = 2

= r · 2

So, your answer will be is :

= r · 2

\color{}{Hope\:it\:helps. ..}

#LearnWithBrainly

\mathbb{A~N~S~W~E~R~:}

\mathfrak{Jace}

4 0
3 years ago
HURRY PLZ ANSWER 6^2+4^2
yarga [219]

Simplify the expression.

52

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Black Diamond Ski Resort charges $25 for ski rental and $10 an hour to ski. Bunny hill ski resort charges $50 for ski rental and
    6·1 answer
  • What is the GCF of 8xy, 14x?
    10·1 answer
  • Write and solve an equation that means "6 less than a number (x) is 5."
    14·2 answers
  • There are 3 boys in each row in Ms. Carlton's class. There are 12 boys in Ms. Carlton’s class. How many rows are in Ms. Carlton’
    8·2 answers
  • The student concession stand buys 6.5 pounds of peanuts for $2.75. What is the price per pound of the peanuts?
    6·1 answer
  • Each package of muffins has 4 muffins. Sharon bought 12 muffins for $9.60. How much does one package of muffins cost?
    14·1 answer
  • Whats these -4e-9=19 answer
    11·1 answer
  • jaela is buying a used car for $6832. her loan is for 30 months at 1.35% in interest. how much will her car payment each month?
    11·1 answer
  • Una persona de 1,60 m observation el asta de una bandera con un angulo de elevacion 30 si se encuentra a 3 del pie del asta que
    12·1 answer
  • solve the problem by working backward. a number is divided by 4 and the quotient is added to 3 , the result is 24 what is the nu
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!