Answer: 1045 cm of red ribbon and 1045 cm of yellow ribbon
<u>Step-by-step explanation:</u>
Let R represent the amount red ribbon and Y represent the amouont of yellow ribbon.
- bought the same lengths of red and yellow: R = Y
- after used 286 of red, yellow is 5 times the remaining red; 5(R - 836) = Y
Use substitution method to solve:
5(R - 836) = R
5R - 4180 = R <em>distributed 5 on the left side</em>
4R - 4180 = 0 <em>subtracted R from both sides</em>
4R = 4180 <em>added 4180 to both sides</em>
R = 1045 <em>divided both sides by 4</em>
No unit fractions are shown. (Sometimes editing is required when you copy and paste your question text.)
Selections B and D have 1 as their first digit. We suspect those are supposed to be the unit fractions 1/8 and 1/3, respectively.
You can use Substitution to solve this problem:
4x-y=20
-y=-4x+20
y=4x-20
Now you have two equations, and you use the first one to substitute into the second one.
y=4x-20 and -2x-2y=10
-2x-2(4x-20)=10
-2x-8x+40=10
-10x+40=10
-10x=-30
-x=-3
x=3
Now that we have figured out what x is, we can substitute x in to one of the equations to figure out y.
4x-y=20 x=3
4(3)-y=20
12-y=20
-y=8
y=-8
<em><u>So your answer would be x=3 and y=-8</u></em>
3.250 liters of softener because you have to jump three times according to the ladder method.
Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get
.
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².