Answer:
A, B, E
Step-by-step explanation:
I'm not too sure about B, but A and E are definitely true
Sorry I was wrong, I didn’t mean to get it wrong.
2/3 ÷ 4
2/3 ÷ 4/1
We invert the 4/1 to 1/4 and multiply out.
2/3 × 1/4
= 1/3 × 1/2 2 into 4 is 2.
= 1/(3 × 2)
= 1/6
Hope this helps.
Answer:
the cost of a liter of milk is $0.75
the cost of a loaf of bread is $1.75
Step-by-step explanation:
Let
x------> the cost of a liter of milk
y------> the cost of a loaf of bread
we know that
------> equation A
------> equation B
Multiply equation A by
-------> equation C
Multiply equation B by
------> equation D
Adds equation C and equation D
Find the value of x
substitute the value of y in the equation A